Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
3
4
5
6
8
10
11
12
13
Data : Czwartek, 13 czerwca
16
17
18
19
20
21
Data : Piątek, 21 czerwca
23
Data : Niedziela, 23 czerwca
24
25
26
27

Miłość Czysta U Kąpieli Morskich

Spektakle
Termin: sobota, 2 września 19:15

Miejsce: Teatr Jaracza

Ostatni dramat Cypriana Kamila Norwida niezwykle rzadko trafia na sceniczne deski, wciąż też jest przedmiotem badań literaturoznawców. Czwarty Wieszcz nawiązał w nim do swej najbardziej znanej sztuki „Pierścień wielkiej damy”, odwracając wzajemne relacje jej bohaterów, na nowo określając ich charaktery. „Miłość czysta u kąpieli morskich” stanowi wyzwanie dla ludzi teatru, ale nie znaczy to, że mnoży bariery przed widzami. To rzecz dla miłośników wysmakowanych melodramatów, którzy w dodatku lubią zasłuchać się we wspaniałej polszczyźnie. Kim jak kim, ale poetą jest autor „Promethidiona” wyjątkowym. I wciąż niewystarczająco odkrytym, bo nadal pozostaje w cieniu wielkiej trójcy Mickiewicz – Słowacki – Krasiński. Spektakl w olsztyńskim Teatrze Jaracza jest więc okazją, by poznać urodę dzieła Norwida i z bliska przyjrzeć się stworzonym przez niego postaciom. Szykuje się wieczór pełen wzruszenia i delikatnego humoru.

W przygotowywanym przedstawieniu Zbigniew Brzoza nadaje „Miłości czystej u kąpieli morskich” nowoczesną formę, łącząc poezję Norwida z konwencją teatru ruchu. Postaci, starsze niż w oryginale, widzi z kolei poprzez bohaterów twórczości Samuela Becketta, smutnych, choć chwytających ze serce błaznów nieustannie czekających na Godota… Aktorkom i aktorom Teatru Jaracza w Olsztynie na scenie towarzyszyć będą więc performerzy, scenę wypełni taniec. Warto też zwrócić uwagę na plastyczną stronę widowiska. Odpowiada za nią Wojciech Żogała, znany naszej publiczności z wizualizacji w wyreżyserowanym przez Brzozę niezwykłym koncercie „Spokojnie, wojny nie będzie. Świadectwa z Zagłady”, oratorium poświęconym ofiarom inwazji Rosji na Ukrainę.

Ważne dla wymowy olsztyńskiego przedstawienia jest motto dramatu, przełożone przez samego autora z greki:

„Powierzyłem nocy tajemnicę,
A ona błędnemu wiatrowi,
Wiatr falom zwierzył ją i fal szumowi,
Fale ją na piasku zapisały –
– Po piasku tym tańcząc, dziewice
Moje pieśni z ziemią zrównały!”

„Miłość czysta u kąpieli morskich” w Teatrze Jaracza będzie komedią/dramatem ludzi dojrzałych, ktoś powie nawet starych. Inaczej zatem niż w oryginale wybrzmiewa ich pragnienie bliskości, a jednocześnie lęk przed odrzuceniem.
Dzięki Norwidowi obracamy się w kręgu największych. Usłyszą Państwo w spektaklu temat muzyczny pieśni Franza Schuberta „Śmierć i dziewczyna” ze słowami Matthiasa Claudiusa. Warto się w nie wczytać i zabrać ze sobą na dłużej.

 

Adres
1 Maja 4, 11-041 Olsztyn, Polska

Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Wtorek, 25.06.2024