Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
9
29
Data : Poniedziałek, 29 listopada

Jarmush X 7

Filmy
Termin: piątek, 26 listopada 20:00

Miejsce: Kino Studyjne Awangarda 2

Mistrz amerykańskiego kina niezależnego, nierozerwalnie związany z 25-letnią historią Gutek Film – aż 7 wczesnych filmów Jima Jarmuscha powróci do polskich kin i na VOD po blisko 20 latach.

Kino Awangarda 2 wraz z Gutek Film zapraszają na przegląd filmów Jima Jarmuscha - kultowego reżysera o poetyckiej duszy, rozkochanego w muzyce i obdarzonego abstrakcyjnym poczuciem humoru. W programie retrospektywy pojawi się aż siedem wczesnych filmów króla amerykańskiego kina niezależnego, m.in. debiutanckie "Nieustające wakacje", psychodeliczny western "Truposz" oraz nowelowe "Kawa i papierosy". 

Lakonicznie, chropowate, o szczątkowej fabule i ascetycznych środkach artystycznych, zanurzone w cierpkim poczuciu humoru – wczesne kino Jima Jarmuscha jest tak odrębne, że mogłoby stanowić osobny gatunek.

Czerpiąc inspirację z dzieł twórców francuskiej Nowej Fali, jak Jean-Luc Godard i Jean-Pierre Melville, minimalistyczny styl Jarmuscha przedkłada nastrój nad strukturę narracyjną i łączy amerykańską tradycję filmową z wpływami europejskimi oraz japońskimi. Jego długie, leniwe ujęcia tworzą bardziej przestrzeń dla przypadkowych spotkań, małych gestów i ulotnych aktów intymności niż dla sztywnych ograniczeń fabuły.

To, co interesuje Jarmuscha to ludzie żyjący na marginesie Ameryki – pozbawieni korzeni outsiderzy, niezsynchronizowani ze współczesnym światem. Tacy są bohaterowie debiutanckich "Nieustających wakacji" i przełomowego w karierze reżysera "Inaczej niż w raju" – zagubieni, młodzi ludzie wędrujący po ulicach i miejskich zaułkach bez konkretnego celu. Własnymi ścieżkami chadzają trzej pechowi więźniowie z "Poza prawem", jak i japońscy turyści szukający ducha Elvisa Presleya w filmie "Mystery Train". Zagubieni w czasie i przestrzeni zdają się także pasażerowie i kierowcy taksówek w "Nocy na ziemi", całe pokolenie bohaterów filmu "Kawa i papierosy" oraz tytułowy "Truposz", wciągnięty przez brutalny świat Dzikiego Zachodu. 

 

Program :

26.11. godz.20.00 "Nieustające wakacje"

27.11. godz. 20.00 "Inaczej niż w raju"

28.11. godz. 20.00 "Poza prawem"

29.11. godz. 20.00 "Mystery Train"

30.11. godz. 20.00 "Noc na ziemi"

01.12. godz. 20.00 "Truposz"

02.12. godz. 20.00 "Kawa i papierosy"

 

Telefon
(89) 523 75 38 lub 607-623-652
źródło wydarzenia
Adres
Plac Jana Pawla II 2/3, 11-041 Olsztyn, Polska

Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Wtorek, 30.11.2021