Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
9
29
Data : Poniedziałek, 29 listopada

Synagoga W Kaliningradzie – Historia Pisana Na Nowo. Wykład Prof. Ruth Leiserowitz

Wykłady, Prelekcje, Spotkania
Termin: niedziela, 7 listopada 16:15

Miejsce: Borussia Olsztyn

W 2018 r. w Kaliningradzie zainaugurowała działalność Nowa Synagoga – jej budynek nawiązuje w swojej formie do gmachu królewieckiej synagogi, zniszczonej przez nazistów w listopadzie 1938 r.
O historii tego miejsca i odradzającym się w Kaliningradzie życiu żydowskim opowie w wykładzie „Synagoga w Kaliningradzie – historia pisana na nowo” prof. Ruth Leiserowitz. Niemiecka historyk, specjalizująca się w historii Prus Wschodnich, dziejach polsko-niemiecko-litewskiego pogranicza, a także historii Żydów niemieckich opowie także o pracach nad wystawą stałą „Muzeum Nowa Synagoga Kaliningrad/Königsberg”, która przedstawi i historię wschodniopruskich Żydów i upamiętni ich Zagładę.
Wykład odbędzie się w przededniu rocznicy Nocy Pogromów (tzw. Nocy Kryształowej), która otwierała etap zorganizowanych prześladowań wobec Żydów w III Rzeszy. Do tragicznych wydarzeń w nocy z 9 do 10 listopada 1938 r. doszło także w Olsztynie i innych miastach dawnych Prus Wschodnich.
Wykład w j. polskim odbędzie się w Domu Mendelsohna.
Spotkanie będzie transmitowane na FB Borussia.Olsztyn i kanale YT.
Zapraszamy!
Organizatorzy: Fundacja „Borussia”, Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”
Partner wydarzenia: Stowarzyszenie „Żydzi w Prusach Wschodnich”
Partnerzy: Stowarzyszenie B‘Jachad, Forum Dialogu Publicznego, Freunde der Borussia Olsztyn/Allenstein e.V., Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Kolegium Europy Wschodniej, I Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie, Szkoła Podstawowa nr 10, Szkoła Podstawowa nr 14, Restauracja Staromiejska 2.0
Wsparcie finansowe: Goethe-Institut w Warszawie, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Fundacja im. Róży Luksemburg

 

Telefon
89 534 00 26
Strona WWW
Adres
Zyndrama z Maszkowic 2, 10-133 Olsztyn, Polska

Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Wtorek, 30.11.2021