Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
9
29
Data : Poniedziałek, 29 listopada

Kraina Cieni – Spotkanie Autorskie Z Marcelem Kruegerem

Wykłady, Prelekcje, Spotkania
Termin: piątek, 5 listopada 17:15

Miejsce: Dom Mendelsohna (Bet Tahara), ul. Zyndrama z Maszkowic

Na wieczór autorski w ramach tegorocznego Festiwalu Mendelsohna przyjedzie do Olsztyna Pisarz Miejski z 2019 r. – Marcel Krueger. Autor zaprezentuje fragmenty esejów o Olsztynie, które pisał podczas lockdownu w 2020 i 2021 r., opowie także o swojej niegasnącej fascynacji „swoim” Olsztynem i jego mieszkańcami. Po raz pierwszy przedstawi publicznie fragmenty najnowszej książki „Schattenland” („Kraina cieni” - tytuł roboczy), która opowiada o jego prapradziadku i polskim szpiegu Franzu Nerowskim z Łęgajn k. Barczewa. Książka ma się ukazać w 2022 r.
„Co robisz, gdy dowiadujesz się, że w twojej – niemieckiej – rodzinie był szpieg, który przed i w czasie II wojny światowej szpiegował na rzecz Polski i który został za to stracony przez nazistów?" - W swojej książce „Schattenland” („Kraina cieni” - tytuł roboczy) Marcel Krueger podejmuje próbę odnalezienia na mrocznych podwórkach XX wieku idealistycznych idei, poczucia tożsamości i związków z rodzinnymi stronami. Opowiadając historię losów swojego pradziadka Franza Nerowskiego, pisarz próbuje zrozumieć jego życiowe decyzje. Jego podróż w czasie i przestrzeni prowadzi z Niemiec Zachodnich do zapomnianych Prus Wschodnich, stamtąd do dzisiejszej Polski, na front zachodni w 1940 r., do metropolii Berlina i Warszawy, a kończy się w zimnych celach brandenburskiego więzienia. Gdzieś między Polską a Niemcami Marcel Krueger stawia pytania o to, kto lub co wpływa na naszą tożsamość i związki z ojczyzną, co jako ludzie jesteśmy w stanie dla niej poświęcić i jak możemy wpływać na bieg wydarzeń.
Marcel Krueger mieszka w Irlandii i pracuje jako autor, tłumacz i redaktor. Koncentruje się na historii Europy i tematach takich jak tożsamość, pamięć i migracja. Pisze m.in. dla The Guardian, Süddeutsche Zeitung i CNN Travel, a w maju 2021 r. w wydawnictwie Reclam Verlag ukazała się jego najnowsza książka „Islandia. Eine Insel und ihre Bücher”. W 2019 r. był pisarzem miejskim w Olsztynie dzięki stypendium Niemieckiego Forum Kultury Europy Wschodniej. Więcej informacji: www.kingofpain.org
 
Spotkanie odbędzie się w języku niemieckim z tłumaczeniem na polski.
Będzie transmitowane na FB Borussia.Olsztyn i kanale YT.
Zapraszamy!
*******************
Organizatorzy: Fundacja „Borussia”, Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”
Partnerzy: Stowarzyszenie B‘Jachad, Forum Dialogu Publicznego, Freunde der Borussia Olsztyn/Allenstein e.V., Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Kolegium Europy Wschodniej, I Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie, Szkoła Podstawowa nr 10, Szkoła Podstawowa nr 14, Restauracja Staromiejska 2.0
Wsparcie finansowe: Goethe-Institut w Warszawie, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Fundacja im. Róży Luksemburg

 

Adres
Dom przedpogrzebowy w Olsztynie, 10-077 Olsztyn, Polska

Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Wtorek, 30.11.2021