Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
9
29
Data : Poniedziałek, 29 listopada

Nie Twoja Broszka

Wykłady, Prelekcje, Spotkania
Termin: czwartek, 18 listopada 18:00

Miejsce: Galeria Dobro

Przez ostatnie lata przez Polskę przetaczała się dyskusja o płci. Nie pierwsza i na pewno nie ostatnia, ale ta wzbudziła wyjątkowo dużo emocji. Opinię publiczną poruszyło słowo „niebinarność”, orientacja seksualna stała się narzędziem politycznej walki, a na ulicach polskich miast odbywały się protesty społeczności LGBT (z rozwinięciem tego skrótu związana jest też niejedna awantura). Orientacja seksualna, płeć i język stały się tematem dyskusji w polskich domach, tematem na który wypada mieć opinię.
Sporo się zmieniło także w środowisku feministycznym. Słowo „gender” przeszło do lamusa, a dziś częściej słyszymy „queer”. Nie skończyła się jeszcze batalia o żeńskie końcówki, a pojawiła się już forma „osoba” i tęsknota za rodzajem nijakim. Literka T ze skrótu LGBT oznaczająca transpłciowość stała się bardziej widoczna, co wywołało liczne kontrowersje. Czym jest niebinarność, TERF, misgenderowanie i enbyfobia? I co ma do tego cancel culture? Czego jeszcze nie wiemy o płci?
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na dyskusję, podczas której porozmawiamy o kobiecości, męskości, tożsamości, przemocy i języku polskim.
W spotkaniu udział wezmą:
Nina Kuta – członkini redakcji portalu tranzycja.pl, autorka kanału na YouTube "TransGrysy".
Sybil Grzybowskie – aktywiszcze queerowo-feministyczne, anarchiszcze, członcze Rady Języka Neutralnego i Inicjatywy 8 marca, studencie filologii klasycznej. Urodzony w Nowej Rudzie, działa we Wrocławiu. Używa męskich i neutralnych zaimków. Zajmuje się niebinarną polszczyzną, ponadto prowadzi intersekcjonalną działalność aktywistyczną oraz ma koci dom tymczasowy.
Dyskusję poprowadzi Emilia Konwerska
Nie twoja broszka
18 listopada (czwartek) / godz. 18:00
Galeria Dobro
Wstęp wolny

 

Telefon
89 522 13 72 (centrala), 89 522 13 70 (Informacja kulturalna)
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres
Stare Miasto 24/25, 11-041 Olsztyn, Polska

Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Wtorek, 30.11.2021