Jeśli się odnajdziemy

Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie

Serdecznie zapraszamy na kolejną unikatową projekcję w ramach cyklu „Kraina Tysiąca Filmów”. Tradycyjnie w drugi piątek miesiąca, czyli w tym przypadku 13 lutego, o godzinie 18, obejrzymy film „Jeśli się odnajdziemy” w reżyserii Romana Załuskiego z 1982 roku.
Ten zapomniany obraz autorstwa mistrza krajowego kina obyczajowego, znanego również z popularnych komedii, masowo oglądanych przez miliony widzów, zwłaszcza w latach osiemdziesiątych XX wieku, to drugi – po styczniowej projekcji „Królowej pszczół” w reżyserii Janusza Nasfetera – przykład kina o dzieciach, ale niekoniecznie dla dzieci. „Jeśli się odnajdziemy” obrazuje rodzaj kontrowersyjnego pedagogicznego eksperymentu, w którym osierocone dzieci same mają wybrać sobie nową rodzinę. Czy samotni dorośli i samotne dzieci zgromadzone na jednym turnusie w końcu się odnajdą?
Za plener tej nierzadko dramatycznej, psychologicznej rozgrywki służy mazurski pejzaż w okolicach Ostródy oraz - w finale filmu - wzbudzający dziś nostalgiczne wspomnienia obraz miasta Olsztyna z 1982 roku. Jednych widzów może przyciągnąć zatem opowieść filmowa, a innych – jej regionalny kontekst.
Tradycyjnie, przed seansem czeka Państwa krótkie wprowadzenie: konteksty związane z filmem postara się przybliżyć Artur Sobiela.

Jeśli się odnajdziemy

Informacje
Data wydarzenia Pt, 13-02-2026 18:00
Zrodlo wydarzenia https://www.facebook.com/events/1605702410747803/
Lokalizacja Inne miejsca
Kategorie Filmy