Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
3
4
8
12
18
19
20
24
25
27
29

Żywiołak Akustycznie / Olsztyn / Las / 9 Października 2020

Koncerty
Termin: sobota, 10 października 21:00

Miejsce: Las - Prosta 38, Olsztyn

? Uwaga!! Koncert przesunięty na jesień!! Nowy termin to 9 października! Bilety zakupione w pierwszym terminie zachowują ważność, ale można je też zwrócić - dostaniecie maila od goout.pl, które sprzedawało wejściówki ?

9 października 2020 w olsztyńskim Pubie LAS niecodzienna okazja aby posłuchać zespołu Żywiołak w odsłonie 100% akustycznej.
Znane kompozycje zespołu w odsłonie bez prądu nabierają nowej mocy i zupełnie innego, niepowtarzalnego charakteru.

Zespół Żywiołak to ciągnąca się od już bez mała piętnastu lat artystyczna przygoda pasjonatów i odkrywców tajemnic polskiej kultury duchowej. Zaczęła się ona z inicjatywy Roberta Jaworskiego, ówczesnego muzyka m.in Kapeli ze wsi Warszawa, który wraz z gitarzystą legendarnego Open Folk z antropologicznym zacięciem postanowili poskładać ze sobą wątki polskiej demonologii ludowej, słowiańskiej ludowej muzyki oraz szaleństwa muzykowania eksperymentalnego. Podwaliny te ustanowiły niezwykle oryginalne i bardzo rozpoznawalne w Polsce brzmienie, które mimo licznych już zmian składu wciąż nie pozostawia w słuchaczu cienia wątpliwości, że to co słyszy to właśnie TEN zespół. Za brzmieniem owym kryją się takie instrumenty jak: Lira korbowa, fidel renesansowa, gęśla gdańska smyczkowa, lutnia romantyczna, akustyczna gitara basowa, flety (klasyczny, quena modyfikowana, flet barytonowy), skrzypce pięciostrunowe i barytonowe, bębny i perkusjonalia oraz charakterystyczne dla twórczości zespołu wywodzące się tradycji etnicznych tzw śpiewokrzyki oraz gardłowe głosy .
To chyba pierwszy zespół folkowy, który doczekał się umieszczenia w encyklopedii muzyki rockowej.

Wyjątkowość kontynuatorów projektu wciąż powoduje, że już kolejne pokolenia słuchaczy wciągają Żywiołaka do grupy swoich ulubionych wykonawców.

Od roku 2005 zespół ma na koncie takie mniejsze i większe sukcesy jak:


- Nagroda Publiczności w XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej (2005)

- Grand Prix – Festiwalu Nowa Tradycja w Warszawie (2006)

- Grand Prix na „Międzynarodowym Festiwalu gry na instrumentach dawnych i byle czym” w Starogardzie Gdańskim (2006).

- Pierwsza nagroda w przeglądzie zespołów rockowych Młode Wilki. Rebelia organizowanym przez warszawską Stodołe (2006).

- Wybór utworu Oko Dybuka na składankę radiową MINIMAX 4 Piotra Kaczkowskiego (2007).

- Nominacja do Nagrody Muzycznej Programu Trzeciego Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego – Mateusze 2007 za album Nowa Ex-tradycja

- Nagroda Wirtualne Gęśle 2009 za album Nowa Ex-Tradycja, czyli najlepsza płyta folkowa roku 2008 zdaniem internautów.

- Zamieszczenie utworu Moja Mała na płycie „GAJCY” wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego (2009)

- Utwór "Oj ty Petre Petre" z albumu Nowa Ex-Tradycja w intrze wprowadzającym do kolejnych przygód głównego bohatera hitu na światowym rynku gier RPG – Wiedźmin 2: „Zabójcy Królów” (2011)

.- Nominacja do Nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2012” w kategorii „Album Roku Folk / Muzyka Świata” dla płyty Globalna wiocha
- Występ w programie Kuba Wojewódzki (2012)
- Wykorzystanie muzyki instrumentalnej stworzonej przez Roberta Jaworskiego (lidera grupy) do stworzenia ścieżki dźwiekowej gry Wiedźmin 3: „Dziki Gon” (2015). https://www.youtube.com/watch?v=J-jogZgwf3M&feature=youtu.be
- Opracowanie przez Żywiołaka melodii ludowej „W moim ogródecku” na zlecenie firmy Wargaming do udźwiękowienia polskiej mapy gry Word of tanks (2008) https://www.youtube.com/watch?v=DheLduIUOk0&amp=&feature=youtu.be
- udział gitarzysty i lutnisty Kamila Strzyżewskiego w tworzeniu ścieżki dźwiękowej do gry League of Legends (2020). Jego instrumenty można usłyszeć w tym utworze: https://www.youtube.com/watch?v=Fl_dVBZlfm8
- Nominacja do Nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2020” w kategorii „Album Roku Folk / Muzyka Świata” dla płyty Wendzki Sznyt (2020)

Zespół występował na wielu plenerach i imprezach klubowych w całym kraju, promował polską kulturę w Rosji, na Syberii, Białorusi, Litwie, Czechach, Węgrzech, Austrii, Niemczech, Francji, Norwegii, Danii.


Dyskografię zespołu na dzień dzisiejszy stanowią minialbumy i albumy takie jak:

Muzyka Psychodelicznej Świtezianki (2007), Nowa Ex-Tradycja (2008), Nowa Mix-Tradycja (2010), Globalna Wiocha (2011), Muzyka Psychoaktywnego Stolema (2016), Pieśni pół/nocy (2017), Wendzki sznyt (2019).

Aktualny skład zespołu:

Robert Jaworski - lira korbowa, fidel renesansowa, flety, wokal
Patrycja Wojkowska - perkusja, perkusjonalia
Kamil Strzyżewski - lutnia romantyczna, bas akustyczny, wokale wypełniające
Wiktoria Kwiatkowska - wokal, przeszkadzajki.

Muzycy dopełniający:
Aleksandra Zawłocka - wokal, bęben ramowy
Marcin Skaba - skrzypce pięciostrunowe, wokal


LAS
Ul. Prosta 38
Olsztyn
9 października 2020
20:00

Koncert w pierwotnym terminie miał status wyprzedanego.
Jeśli bilety będę zwracane, będziemy informować o nowych miejscach.

 

Adres
Las - Prosta 38, Olsztyn

Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Poniedziałek, 30.11.2020