Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
8
10
11
12
15
22
29

Anna Matysiak: Tyle Nieznanych Ryb / Poezję Czyta Się W Pon.

Książki
Termin: poniedziałek, 23 marca 18:00

Miejsce: Sala kameralna pod Amfiteatrem

Laureatka zeszłorocznego Wawrzynu – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur – w wierszach z nagrodzonego zbioru. Niechlubne dziedzictwo, traumatyczna pamięć, niemiecko-mazurska tożsamość.

Leszek Szaruga („Nowe książki”) o tomie TYLE NIEZNANYCH RYB:
Trzeci już tom Anny Matysiak, poetki późnego debiutu (tom Czułość liter, 2015), wpisuje się w obszar poezji pamięci; jest relacją ze znikającego pejzażu warmińsko-mazurskiej społeczności […] Jest to, co warto podkreślić, pejzaż bolesny, poraniony przez wydarzenia wielkiej historii, w której cieniu rozgrywały się dramaty lokalnych wspólnot. Już nota na skrzydełku wprowadza w klimat tych utworów, czytamy bowiem, że Anna Matysiak to córka Anny i Hansiego-Jurgena, wnuczka Lisy i Fritza, a więc spadkobierczyni tych spośród mieszkańców niegdysiejszych Prus Wschodnich, którzy zdecydowali się pozostać na rodzinnej ziemi, zaś w nomenklaturze powojennej władzy określani byli na wpół pogardliwym mianem autochtonów […].

Anna Matysiak (ur. 1967) – urodzona na Mazurach w 1967 roku, poetka, redaktorka, tłumaczka. Wydała cztery tomy wierszy, ostatnio "Tiergarten" (2019), zbiór małych próz "Spacja. Notatnik redaktorki" (2019) oraz książkę o poezji Erwina Kruka. Za zbiór wierszy "Tyle nieznanych ryb" (2018) otrzymała Wawrzyn – Literacką Nagrodę Warmii i Mazur oraz była nominowana do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego. Prowadzi wydawnictwo Convivo.

Spotkanie poprowadzi Joanna Wilengowska

Anna Matysiak: Tyle nieznanych ryb / poezję czyta się w poniedziałek
23 marca (poniedziałek), godz. 18:00
Sala pod Amfiteatrem, ul. Okopowa
Wstęp wolny

 

Telefon
89 522 13 72 (centrala), 89 522 13 70 (Informacja kulturalna)
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres
Zamkowa, 11-041 Olsztyn, Polska

 

Mapa


Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Środa, 01.04.2020