Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
3
4
10
11
12
13
14
17
18
19
20
21
24
25
26
28
30

Potańcówka: Rodzinna Kapela Butrynów

Taneczne
Termin: czwartek, 16 stycznia 18:00

Miejsce: Spichlerz MOK

Tradycyjna muzyka regionu janowsko-biłgorajskiego i Roztocza Zachodniego, w której przenikają się tradycje polskie, ukraińskie, tatarskie, żydowskie i wołoskie. Z okazji zimowych kanikuł spichlerzową potańcówkę dedykujemy najmłodszym – zapraszamy wszystkich, ale w szczególności rodziny z dziećmi.

Rodzinna kapela kontynuująca bogate, muzyczne tradycje regionu janowskiego i Roztocza Zachodniego. Są samoukami grającymi ze słuchu i w zgodzie z lokalnym stylem. Grają do tańca i posłuchu na rodzinnych uroczystościach jak i wielkich koncertach i festiwalach. Muzykują na sukach, skrzypcach, basach i bębnie. Lider kapeli Zbigniew Butryn, przez wiele lat grywał w sławnej nie tylko na okolicę, ale również i w Polsce, Kapeli Dudków ze Zdziłowic. W latach 90. XX w. podjął się rekonstrukcji suki biłgorajskiej oraz odtworzenia sposobu gry na niej. Poprzez różnorodne działania edukacyjne i upowszechnieniowe (m.in. Festiwal „Na rozstajnych drogach” https://www.youtube.com/watch?v=oLj4uymEVZM) muzykanci od lat podejmują próby ożywienia i wprowadzenia na nowo suki do praktyki muzycznej. Od 2007 roku prowadzą Szkołę Suki Biłgorajskiej, w której wraz z najstarszymi muzykantami uczą dzieci i młodzież grać na ludowych instrumentach muzycznych, poznając dawny lokalny styl gry. W 2019 roku w konkursie Narodowego Centrum Kultury „Odkryj swój skarb” Szkoła Suki Biłgorajskiej została wybrana najciekawszą inicjatywę lokalną w Polsce.

Oprócz ludowych ballad, kołysanek, pieśni sierocych czy dziadowskich, repertuar kapeli Butrynów stanowią także „ordynackie nuty” czyli siarczyste oberki, krowiarzepodróżniaki i skoczne polki, zasłyszane od najznakomitszych wiejskich muzykantów z okolic Janowa Lubelskiego.

W 2012 roku kapela wydała płytę „Na rozstajnych drogach”, która jest owocem jej dotychczasowych poszukiwań i współpracy z muzykantami i śpiewakami regionu. Wydawnictwo otrzymało III nagrodę w konkursie Polskiego Radia na „Fonogram Źródeł 2012". W roku 2016 kapela zajęła II miejsce w 50. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, a w roku 2018 otrzymała nagrodę główną „Złote Basy” podczas XXV Konkursu Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „Powiślaki” w Maciejowicach.

Zbigniew Butryn – tata (suka, oktawki, basetla)
Krzysztof Butryn – syn (suka, skrzypce)
Marta Graban-Butryn – synowa (śpiew, bębenek obręczowy)
Piotr Deptuła – sąsiad (skrzypce sekund)

NASZE STRONY

 

Telefon
89 522 13 72 (centrala), 89 522 13 70 (Informacja kulturalna)
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres
Piastowska 13, 11-041 Olsztyn, Polska

 

Mapa


Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Sobota, 06.06.2020