Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
6
7
8
9

April In Paris, Czyli Kim Była Misia Sert?

Wykłady, Prelekcje, Spotkania
Termin: czwartek, 14 listopada 18:00

Miejsce: Centrum Polsko – Francuskie Côtes d’Armor

April in Paris, czyli kim była Misia Sert? Spotkanie z Ewą Mazgal na temat niezwykłej, a mało znanej postaci. Ewa Mazgal zawodowe życie związała z Gazetą Olsztyńską. Kultura, literatura i język francuski zawsze były jej pasją, na którą teraz, na zasłużonej emeryturze, ma nieco więcej czasu.
Jak mówi: O Misi Sert przeczytałam w książce o bracie Władimira Nabokova. Siergiej Nabokov mieszkał jako emigrant w Paryżu, obracał się w środowisku artystycznym, bywał na występach Baletów Rosyjskich, kierowanych przez Sergiusza Diagilewa. Przyjaciółką a i dobrodziejką wybitnego choreografa była Misia Sert. Urodziła się w Petersburgu jako Maria Godebska w 18772 roku. Jej matka była wybitną belgijską pianistką,ojciec pochodził z rodziny o tradycjach artystycznych (i jak to w Polsce) patriotycznych. Misia zapowiadała się na świetną pianistkę, ale wybrała inną drogę - stała się muzą malarzy, pisarzy, muzyków ludzi teatru. Opisał ją w "Poszukiwaniu straconego czasu" Marcel Proust. Przyjaciółką Misi była Coco Chanel. W Polsce mało kto wie o tej niezwykłej osobie. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych powstał musical zatytułowany "Misia". Autorem muzyki jest pochodzący spod Mińska Vernon Duke (19031969). To on skomponował jazzowy standard "April in Paris". Diagilew zamówił u niego balet "Zefir i Flora". Chanel zaprojektowała do widowiska kostiumy. Ścieżki Duke'a i Misi w Paryżu musiały się przeciąć. W 2015 roku w Stanach Zjednoczonych powstało studyjne nagranie musicalu "Misia". Mamy to nagranie. Wątków w historii Misi jest tysiąc. Jak w historii Europy i świata. Kultura nie zna granic.

 

Adres
Dąbrowszczaków 39, 11-041 Olsztyn, Polska

 

Mapa


Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Środa, 15.07.2020