Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
8
Data : Sobota, 8 lutego

„Brewiarz Praktyki Medycznej”

Wykłady, Prelekcje, Spotkania
Termin: środa, 13 listopada 17:00

Miejsce: Muzeum Warmii i Mazur - Zamek

Muzeum Warmii i Mazur serdecznie zaprasza na spotkanie poświęcone jedynej, zachowanej w Polsce księdze z prywatnej biblioteki Mikołaja Kopernika. To współoprawne „Brewiarz praktyki medycznej” i „Kanony o stanach gorączkowych”, w których Kopernik, lekarz z wykształcenia, na marginesach robił dodatkowe dopiski. Alicja Szydłowska, pracownik muzealnej biblioteki, przybliży historię tego wydawnictwa. Gościem specjalnym będzie Andrzej Flis, który opowie o tym jak jego ojciec, Stanisław Flisa, lekarz, badacz przeszłości regionu sprawił, że ten cenny zabytek znalazł się w zbiorach Muzeum.

W listopadzie 1516 roku Mikołaj Kopernik przybył do olsztyńskiego zamku, gdzie objął urząd administratora dóbr kapituły, prowadził obserwacje astronomiczne, pracował naukowo, zajmował się także medycyną, ekonomią i gospodarką. Możemy być dumni, że to właśnie tu wszystko się zaczęło. W krużganku olsztyńskiego zamku jest jedyny ocalały przyrząd astronomiczny Kopernika – tablica do obserwacji pozornego ruchu Słońca. W jednej z komnat zamkowych, gdzie mieszkał i pracował, zaczął pisać swoje słynne dzieło „De Revolutionibus…”.

Czy dać wiarę? – Si verum est – czego dotyczą te słowa?

Kto chętny wiedzy zapraszamy: Zamek w Olsztynie, sale kopernikowskie, 13 listopada 2019, godz. 17.00

 

W zbiorach biblioteki Muzeum Warmii i Mazur znajdują się następujące druki bezpośrednio związane z Kopernikiem:

Breviarium pra[c]tice exllentissimi [Brewiarz praktyki medycznej] autorstwa Arnolda de Villanova wydany w Padwie 1485 roku to współoprawne dzieło z Canonica de febribus [Kanony o stanach gorączkowych] autorstwa Joannesa Michaela Savonaroli wydany w Boloniae 1487 (St.dr. 1363). Traktat stanowił kompendium ówczesnej wiedzy lekarskiej. Tekst w układzie dwuszpaltowym, z ręcznie malowanymi niebieskimi i czerwonymi inicjałami. Wydrukowany na papierze czerpanym. Oprawiony w deskę pokrytą skórą. Na marginesach kart znajdują się odręczne notatki Mikołaja Kopernika. Na wewnętrznej stronie okładki widnieją zapiski proweniencyjne świadczące o kolejnych właścicielach inkunabułu. Byli to: Stefan Falkonarius (Falk), Szymon Molendinator (Molner), Mikołaj Kopernik, Fabian Emerich, Jan Hanovius (Hanowa), Baltazar Ramocki, Zakon Braci Mniejszych w Barczewie oraz Biblioteka Liceum Hosianum w Barczewie. Jest to jedyna zachowana w Polsce księga z prywatnej biblioteki Mikołaja Kopernika. W tym roku mija 50 lat od odkrycia i 20 lat od konserwacji inkunabułów medycznych Mikołaja Kopernika.

 

Nicolai Cepernici Torinensis de Revolutionibus orbium Coelestium, Libri VI,

Jest to drugie wydanie dzieła „De Revolutionibus…” Mikołaja Kopernika wydrukowane w Bazylei w 1566 roku przez Adama Petri w oficynie „Officina Henricpetrina”. Starodruk oprawiony jest w dwie karty pergaminowe, na których znajduje się obustronny zapis nutowy. Jest to popularny ok. 1450 roku chorał. Całość podzielona została na księgi. Każda karta posiada jedną kolumnę tekstu oraz ozdobne inicjały. Tekst napisany jest w języku łacińskim, uzupełniają go rysunki geometryczne i powszechnie znany układ heliocentryczny (X rozdział, księgi pierwszej, karta nr 9 verso).

 

Wydanie trzecie z 1617 roku, wydrukowane w Amsterdamie.

 

Pierwsze polskie wydanie z 1854, wydrukowane w Warszawie.

 

źródło wydarzenia
Adres
Zamkowa 2, 11-041 Olsztyn, Polska

 

Mapa


Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Sobota, 22.02.2020