Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
6
10
15
17
20
27
29

Psalmy, Patyki, Badyle

Koncerty
Termin: poniedziałek, 14 października 18:00

Miejsce: Sala kameralna pod Amfiteatrem

Zapraszamy na poetycki dwugłos o światach nie tylko ludzkich. Julia Fiedorczuk i Urszula Zajączkowska w poezji i rozmowie upominającej się o rośliny, zwierzęta, ginące ekosystemy i gatunki.

Julia Fiedorczuk to reprezentantka ekopoetyki i laureatka Nagrody Poetyckiej im. W. Szymborskiej za swój ostatni tom „Psalmy”. Na co dzień: tłumaczka, krytyczka literacka i adiunkt w Instytucie Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim.
Debiutowała w roku 2000 tomem poetyckim „Listopad nad Narwią”, za który otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Jest autorką kilku zbiorów wierszy: „Bio” (2004), „Planeta rzeczy zagubionych” (2006), „Tlen” (2009) i „tuż-tuż” (2012), a także zbioru opowiadań „Poranek Marii” (2010) oraz powieści „Biała Ofelia” (2012).
Julia Fiedorczuk to laureatka wielu nagród, w tym austriackiej nagrody Huberta Burdy (2005). Za swój tom „Psalmy” była nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” (2018), a jej powieść „Nieważkość” nominowano do Nagrody Literackiej „Nike” (2016). Jej utwory zostały przełożone na 17 języków, w tym walijski, japoński i islandzki.

Urszula Zajączkowska to poetka, botaniczka, artystka wizualna i muzyk oraz adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie, gdzie studiuje wzrost, anatomię, ruchy roślin i ich śmierć.
Jej debiutancki tom „Atomy” (2014) był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W 2017 roku ukazał się tom „minimum”, również nominowany do Silesiusa oraz do nagrody im. K.I. Gałczyńskiego, a nagrodzony Nagrodą Kościelskich. W tym samym roku wraz z grupą artystów Zajączkowska stworzyła projekt artystyczny Cambium Killers, który jest wyrazem sprzeciwu wobec punktowego systemu oceny w nauce.
Jej film „Metamorphosis of Plants”, zainspirowany dziełem J.W Goethego, został nagrodzony podczas Scinema International Science Film Festival w kategorii Najlepszy film eksperymentalny / Animacja oraz na Festiwalu Światła w Miami.

Najnowsza książka Urszuli Zajączkowskiej „Patyki, badyle” to relacja badaczki samotnie podążającej ścieżkami natury. To pogranicze fizyki Newtona i poetyki, to matematyka i filozofia, a przede wszystkim szczera czułość dla żyjących zielonych istot. Czym są ekspresje roślinnego życia? Jak je wyrazić w granicach języka? Jak poruszają się pędy mięty i dyni? Czy wpływa na nie Księżyc? Co robi wiatr koronom drzew? W jaki sposób goją się rany i co sprawia, że rośliny się deformują? Skąd w nich ten pęd do przeżycia w każdych warunkach. Kiedy i jak umierają?

Rozmowę poprowadzi Szymon Szwarc – poeta, muzykant, animator kultury, który wiersze publikował w "Dwutygodniku", „Kresach”, „Wyspie”, „Tyglu Kultury”, „Ricie Baum”, „Portrecie” oraz w internecie. Członek zespołu Jesień. Wydał tom wierszy „Kot w tympanonie”.

Julia Fiedorczuk, Urszula Zajączkowska: Psalmy, patyki, badyle
Poniedziałek 14 października, godz. 18:00
Sala pod Amfiteatr im. Czesława Niemena w Olsztynie
Wstęp wolny

 

Telefon
89 522 13 72 (centrala), 89 522 13 70 (Informacja kulturalna)
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres
Zamkowa, 11-041 Olsztyn, Polska

 

Mapa


Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Sobota, 30.05.2020