Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
Data : Środa, 1 maja
5
Data : Niedziela, 5 maja
7
Data : Wtorek, 7 maja
8
Data : Środa, 8 maja
9
Data : Czwartek, 9 maja
10
Data : Piątek, 10 maja
11
Data : Sobota, 11 maja
12
Data : Niedziela, 12 maja
13
Data : Poniedziałek, 13 maja
14
Data : Wtorek, 14 maja
15
Data : Środa, 15 maja
16
Data : Czwartek, 16 maja
17
Data : Piątek, 17 maja
18
Data : Sobota, 18 maja
19
Data : Niedziela, 19 maja
21
Data : Wtorek, 21 maja
22
Data : Środa, 22 maja
23
Data : Czwartek, 23 maja
24
Data : Piątek, 24 maja
25
Data : Sobota, 25 maja
26
Data : Niedziela, 26 maja
29
Data : Środa, 29 maja

Recital Organowy - Ludmila Golub ( Rosja)

Koncerty
Termin: sobota, 11 maja 19:00

Miejsce: Filharmonia Warmińsko-Mazurska

W sobotę, 11 maja 2019 roku, o godz.18.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej z recitalem organowym wystąpi wybitna rosyjska artystka - Ludmiła Golub. Jest absolwentką Moskiewskiego Konserwatorium i uznaną solistka występującą często w Moskwie, Petersburgu i wielu innych miastach Rosji. Uczestniczy także w międzynarodowych festiwalach organowych. Jako solistka i muzyk orkiestrowy odbyła liczne podróże koncertowe do Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Czech, Finlandii, Hiszpanii i innych krajów. Jest organistką grającą na największych organach firmy „Klais” w Domu Muzyki w Moskwie i organistką Filharmonii Moskiewskiej.
Organy w okresie baroku były najbardziej złożonym mechanizmem stworzonym przez człowieka.  Nazywane przez Henry’ego Purcella „cudowną maszyną”, były ulubionym instrumentem wielu artystów. Organy to instrument niezwykły, skomplikowany, którego zadaniem od początku było naśladowanie barw innych instrumentów – stąd liczne głosy organowe – a więc w pewnym sensie instrument totalny, instrument-orkiestra. Niektórych słuchaczy organowa potęga onieśmiela i drażni, innych wprawia w drżenie i zachwyt.  
Różnorodny repertuar recitalu Ludmily Golub będzie wyborną okazją do prześledzenia, jak poprzez wieki zmieniały się utwory organowe. Nie zabraknie dzieł barokowych Johanna Sebastiana Bacha. Wysłuchamy również utworu kompozytora zwanego „hiszpańskim Bachem”, Juana Bautisty José Cabanillesa, a także próbki francuskiego baroku bożonarodzeniowego w postaci dzieł Louisa Claude’a Daquina. Będzie obecny również barok włoski: Bachowski Koncert organowy a-moll jest bowiem transkrypcją Koncertu na dwoje skrzypiec a-moll Antonia Vivaldiego. Czysto niemiecki rodowód maFantazja chorałowa „Nun komm, der Heiden Heiland” oparta na luterańskim chorale Zbawco pogan, przybądź już. Swojego szacunku i fascynacji dla muzyki Johanna Sebastiana nie ukrywał nigdy Wolfgang Amadeus Mozart – w jego klasycznej twórczości znajdziemy wiele utworów napisanych zgodnie z prawidłami barokowego kontrapunktu – przykładem Uwertura KV 399. Usłyszymy także dzieła César’ego Francka uważanego za twórcę „symfonizmu organowego”. Wysłuchamy – Preludium, Fugi i Wariacji op. 18Fantazja. Zostanie także zaprezentowane dzieło Feliksa Nowowiejskiego  Pasterka w prastarym Kościele Mariackim w Krakowie op. 31 nr 3.
Ulubionym repertuarem Ludmily Golub jest muzyka XX wieku – artystka zorganizowała pierwsze rosyjskie wykonania wielu XX-wiecznych twórców, m.in.Charlesa Ivesa, którego Wariacje na temat pieśni „Ameryka”, będącej w czasach kompozytora nieoficjalnym hymnem Stanów Zjednoczonych (i, co ciekawe, dzielącej melodię z obecnym hymnem Wielkiej Brytanii God Save the Queen), usłyszymy podczas recitalu. Nie zabraknie muzyki rosyjskiej: pojawi się ona w postaci lubianych, efektownych utworów Sergiusza Prokofiewa: transkrypcji organowej Marsza z opery Miłość do trzech pomarańczy op. 33 orazGawota I Symfonii D-dur op. 25 „Klasycznej”.

Bilety w cenie 30 zł normalny i 22 zł ulgowy są do nabycia w kasie Filharmonii od wt. pt. w godz. od 10 do 18. Koncert objęty zniżkami projektu Warmińsko-Mazurskiej Karty Seniora oraz Programem Warmia i Mazury dla Dużej Rodziny. Serdecznie zapraszamy!

 

źródło wydarzenia
Adres
Bartosza Głowackiego 1, 11-041 Olsztyn, Polska

 

Mapa


Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Poniedziałek, 20.05.2019