Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
6
10
15
17
20
27
29

Artur Dutkiewicz Trio

Koncerty
Termin: piątek, 31 maja 20:00

Miejsce: Kościół Ewangelicki na Olsztyńskiej Starówce

ARTUR DUTKIEWICZ TRIO "TRAVELLER"
Artur Dutkiewicz – fortepian
Andrzej Święs – kontrabas
Adam Zagórski – perkusja


ARTUR DUTKIEWICZ - pianista jazzowy i kompozytor, nazywany „ambasadorem jazzu” (Jazz Forum 12/2012). Jeden z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych; wystąpił w ponad 60 krajach na całym świecie od USA, Amerykę Południową przez Europę, Afrykę po Chiny, Australię i Nową Zelandię.
Ukończył z wyróżnieniem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat wielu konkursów muzycznych w Polsce i za granicą. Finalista prestiżowego Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988r. z transmisją w Radio France.
W latach 90-tych często przebywał we Francji występując tam z uznanymi muzykami francuskimi: Pierrem Michelot i Alainem Brunet a także z legendarnym polskim saksofonistą Tomaszem Szukalskim.
Koncertował ze znakomitymi muzykami, m.in przez 25 lat z Tomaszem Szukalskim (w Kwartecie i duecie), ze Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tadeuszem Nalepą, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem.
W 2011 roku Artur Dutkiewicz wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie na World Culture Festival gdzie zaaranżował i zagrał, w gronie pianistów z całego świata, utwór na 30 fortepianów. Koncert, którego wysłuchało ok. 35 tys osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem pokoju dla świata.
Artur Dutkiewicz występuje SOLO oraz prowadzi własny zespół ARTUR DUTKIEWICZ TRIO, uznawane przez krytyków muzycznych za jeden z najlepszych polskich zespołów jazzowych, z wyrazistym i rozpoznawalnym stylem.
Ostatnie albumy pianisty: „Mazurki”, „Prana” oraz „Traveller” zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy i krytyków.

ANDRZEJ ŚWIĘS - czołowy kontrabasista polskiej sceny jazzowej, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Na stałe współpracuje z zespołem Soundcheck oraz kwartetem Grzegorza Nagórskiego.
Na swojej drodze muzycznej miał przyjemność pracować z takimi artystami jak: Lee Konitz, Janusz Muniak, Jan „Ptaszyn"Wróblewski, Adam Pierończyk, Piotr Baron, Joachim Mencel, Ewa Bem, Aga Zaryan, George Garzone, Greg Osby, Raul Soot, Larry Potter, Frank Parker, Keith Javors.


ADAM ZAGÓRSKI - jeden z najzdolniejszych perkusistów jazzowych młodego pokolenia w Polsce, także pianista i kompozytor. W czasie studiów uczył się u wybitnych pedagogów takich jak: Krzysztof Przybyłowicz, Zbigniew Wrombel, Anders Mogensen, Steve Altenberg, Adam Nussbaum, Andrzej Olejniczak, Erik Orum, Bill Stewart, Lars Jansson, Gary Thomas, Lionel Loueke, Joost Van Schaik, Skulli Svensson, John Hollenbeck, Mark Ducret, Robin Eubanks.
Jest laureatem wielu nagród w konkursach jazzowych i festiwalach, m.in. Bielska Zadymka Jazzowa 2015, Jazz Fruit Prague 2015, Era Jazzu 2015, Jazz Wolności Sopot 2016, Krokus Jazz Festiwal 2016, Jazz nad Odrą 2018, Europäischer Burghauser Jazz Fest 2019.
Najnowsza płyta Artur Dutkiewicz Trio „Traveller”, zawierająca w całości kompozycje Artura Dutkiewicza, jest wewnętrzną podróżą po różnych, wzajemnie dopełniających się nastrojach. Duży ładunek emocjonalny ekspresyjnych wątków, elementy polskiej muzyki ludowej oraz world music łączą się tu z głębią przekazu. Całość jest silnie osadzona w korzeniach improwizacji jazzowej.

Muzyka Artura Dutkiewicza jest nie tylko echem jego licznych światowych tournee ale przede wszystkim podróżą w głąb siebie, na najdłuższej drodze życia: z głowy do serca.

"Totalny jazz genialnych muzyków i jedna z najlepszych płyt ostatnich miesięcy i to w skali światowej"
Marek Dusza / Magazyn Audio

"Magnetyczna siła tej muzyki i fenomenalne jej wykonanie przez genialnych muzyków tworzących trio sprawiają, że uważam ją za jedną z najlepszych płyt wydanych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy na świecie”.
Tomasz Pierchała / Jazz Forum

Tytułowy „Traveller” „ma epicki rozmach, pojawia się tu toccatowa motoryka, figuracje, które przechodzą w ciąg szalonych, swobodnych tonalnie biegników rozrzedzanych quasipunktualistyczną fakturą o ogromnym skomasowaniu emocji” Bogdan Chmura / Jazz Forum

„Utwór „Taniec Słonia” oparty jest na skali arabskiej, którą posługują się muzycy np. w Libanie, Indiach, na Bałkanach. Z niektórymi z nich miałem przyjemność również muzykować. „Satvic Mazurka” i „Pińczów Mazurka” to wrażenia z moich stron rodzinnych, „Hej Hania” to radość, która trzymała nas długo po pobycie na Antypodach a „Neti Neti” to przebłyski stanu nieskończonej świadomości po praktyce medytacji.” (Artur Dutkiewicz)

www.arturdutkiewicz.pl

 

Telefon
509 611 181
Adres
10-019, Stare Miasto 2, 11-041 Olsztyn, Polska

 

Mapa


Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Sobota, 30.05.2020