Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
Data : Środa, 1 maja
5
Data : Niedziela, 5 maja
7
Data : Wtorek, 7 maja
8
Data : Środa, 8 maja
9
Data : Czwartek, 9 maja
10
Data : Piątek, 10 maja
11
Data : Sobota, 11 maja
12
Data : Niedziela, 12 maja
13
Data : Poniedziałek, 13 maja
14
Data : Wtorek, 14 maja
15
Data : Środa, 15 maja
16
Data : Czwartek, 16 maja
17
Data : Piątek, 17 maja
18
Data : Sobota, 18 maja
19
Data : Niedziela, 19 maja
21
Data : Wtorek, 21 maja
22
Data : Środa, 22 maja
23
Data : Czwartek, 23 maja
24
Data : Piątek, 24 maja
25
Data : Sobota, 25 maja
26
Data : Niedziela, 26 maja
29
Data : Środa, 29 maja

Olsztyńska Premiera Książki "gigusie" Jakuba Michalczeni

Wystawy, Wernisaże
Termin: czwartek, 23 maja 18:00

Miejsce: Galeria Dobro

Zapraszamy na olsztyńską premierę książki "Gigusie" Jakuba Michalczeni, 23.05.2019, Galeria Dobro, Stare Miasto 24/25. godz. 18.00. Prowadzenie Marta Syrwid

O KSIĄŻCE
Niektórzy chcą nadać transformacyjnej nędzy patetyczną rangę. Tym samym ją uwznioślić, podkreślić ukryty sens. Dostrzec diamenty w pyle, wykrzywione piękno, niesamowitość ruin i zgliszczy, opiewać chmurność opustoszałych budynków i kolejowych cmentarzysk. Tymczasem Michalczenia zachowuje się jak youtube’owy patostreamer; prowokacyjnie wywleka na światło dzienne pornograficzną „prawdę”: wzbudzające zażenowanie czytelnika epizody. Fragmentaryczna narracja niczym z głupawych filmików internetowych stanowi jedyne możliwe narzędzie opisu życia bohaterów tych historii przez bardzo małe „h”. Tu nie ma miejsca na inteligencki zachwyt nad nieznanym Innym – tu rozlega się rechot Innego.


***
Jakub Michalczenia ma znakomity zmysł obserwacji, co dla prozaika realisty jest ogromnie istotne. Świat, który opisuje, jest prawdziwy i wiarygodny, czytelnik nie ma wątpliwości, że to wszystko prawda, że tacy ludzie istnieją i takie jest ich życie.
Kazimierz Orłoś

To nie wschodniopruskie Korschen i nie PRL-owskie Korsze – węzeł kolejowy zatrudniający 1500 osób – tylko swojskie Korszakowo – realna forma bytu mazurskiego miasteczka w rzeczywistości nowego tysiąclecia. Już nie transformacyjnej, bo ta przeszła w takim pędzie, że nie pozwoliła nikomu na aktywny udział; wykpiła też tych, którzy mieli chwilowe złudzenie sprawczości. To post-transformacja, gdzie dzieci zbyt szybko wyrastają, a dorośli masowo dziecinnieją. Gdzie wszystko jest śmietniskiem – przemysłowym, ekologicznym, społecznym. Gdzie rozgrywają się banalne mikrohistorie, których narracje prowadzą donikąd. Rzeczywistość już nawet nie skrzeczy, tylko milczy, niekiedy wykrzywiona przykrym grymasem zażenowania. Na takiej równinie nie ma miejsca na najmniejszą wzniosłość: mityczna bezludna wyspa okazuje się być gołym tyłkiem, na którym może jedynie pojawić się człowiek z brązu.
Artur Sobiela

FRAGMENT

A dziś w skrzynce leżał porzucony czarny telefon na korbkę — tylko wiedzieć, jak go podłączyć, i już można do kogoś tam przedzwonić.
— Halo — zgłaszał Kopytko jakąś awarię w głuchy aparat — gacie się palą!
— Halu, halu — dorwał się Morok do telefonu — czy to Honolulu?
Nie zdążyli nic więcej pokombinować z aparatem i skrzynką, kiedy szlabany znów opadły. Leciał towarowy z Olsztyna. Krzysiu i Mrek obrzucili tłuczniem długi na czterdzieści wagonów skład. Kamienie z pustym, niby drewnianym hukiem trafiały w blachy węglarek i odbijały się od nich rykoszetem. Latały w tak różne strony, że łatwo można było samemu dostać. Tym bardziej że akurat Kopytko wcale się przed nimi nie uchylał. Zwiódł się ich pozornie lekkim waleniem.
I został trafiony jednym w łeb. Złapał się potem za czoło i uciskał bolące miejsce, jakby próbował zatrzymać guza przed wyskoczeniem. Jucha by go zalała, gdyby kamień nie był płaski. Ból był już ostry, jak od czegoś serio ciężkiego, a nie dziwnie stłumiony jak dźwięk tłucznia uderzającego o burty wagonów.

(z opowiadania tytułowego)

O AUTORZE
JAKUB MICHALCZENIA — rocznik 1986, urodzony w Kętrzynie. Większą część życia spędził w kolejarskim miasteczku Korsze na podwójnym pograniczu — tam, gdzie kończą się Mazury, a zaczyna Warmia, i w bliskim sąsiedztwie Obwodu Kaliningradzkiego. Obecnie związany z Olsztynem. Nagrodzony w konkursie literackim „Olsztyński Debiut 2016”. W 2016 roku, nakładem olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, ukazała się jego pierwsza książka — „Korszakowo”, zbiór tekstów napisanych w latach 2005-2006.

Marta Syrwid - autorka powieści „Zaplecze” (2009), „Bogactwo” (2013) oraz zbioru felietonów o polskiej grafomanii "Koktajl z maku"; filmoznawczyni wyróżniana na konkursach dla krytyków filmowych. Redaktorka serii prozatorskiej w wydawnictwie Ha!art.

Okładka Bolesław Chromry

 

Telefon
89 522 13 72 (centrala), 89 522 13 70 (Informacja kulturalna)
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres
Stare Miasto 24/25, 11-041 Olsztyn, Polska

 

Mapa


Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Poniedziałek, 20.05.2019