Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
10
Data : Czwartek, 10 października
11
Data : Piątek, 11 października
12
Data : Sobota, 12 października
19
Data : Sobota, 19 października

Konferencja Naukowa Pt.: „Odpowiedzialność Za Środowisko”

Wykłady, Prelekcje, Spotkania
Termin: czwartek, 4 kwietnia 09:00

Miejsce: Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe UWM

Jest nam niezmiernie miło zaprosić Państwa na drugą edycję Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej nt. „Odpowiedzialność za środowisko”. Problematyka odpowiedzialności administracyjnej, cywilnej i karnej w ochronie środowiska jest bowiem ciągle aktualna i istotna ze względu na narastającą presję antropogeniczną nie tylko na zasoby środowiska już zmienione, ale także przyrodnicze, które powinny być zachowane w stanie naturalnym. Działalność przemysłowa, rozwój urbanistyczny, intensywna gospodarka rolna, leśna i łowiecka przyczyniają się bowiem do znacznego zanieczyszczenia środowiska, a także degradacji siedlisk przyrodniczych. Dlatego tak ważna jest harmonizacja instrumentów prawnych stosowanych w ochronie zasobów środowiska w postaci np. systemu wymaganych decyzji administracyjnych w zakresie użytkowania zasobami środowiska i jego ochrony, cywilnych w odniesieniu do szkód środowiskowych czy sankcji karnych za nieprzestrzeganie obowiązujących w tym zakresie przepisów. Ważnym aspektem w spójności tych instrumentów są także badania ekokryminologiczne i tzw. zielona kryminalistyka zajmująca się problematyką związaną z wykrywaniem i udowodnianiem przestępstw przeciwko środowisku. Natomiast w ocenie stanu środowiska i przestrzegania przepisów z zakresu prawa ochrony środowiska pomocny jest monitoring oparty nie tylko na normach emisyjnych i środowiskowych, ale także wskaźnikach biologicznych (bioindykacja), szczególnie w odniesieniu do zbiorników wodnych będących najważniejszym zasobem środowiska.
Powyższe refleksje stały się motywem przewodnim uzasadniającym potrzebę zorganizowania szerokiego forum wymiany poglądów, któremu powinny towarzyszyć walory naukowe. Celem konferencji jest przeprowadzenie naukowej debaty umożliwiającej wymianę poglądów i doświadczeń na temat spójności instrumentów administracyjnoprawnych, cywilnoprawnych i karnoprawnych oraz aspektów ekologicznych szczególnie w zakresie oceny stanu środowiska. Skuteczna prawna ochrona środowiska wymaga bowiem integracji tychże aspektów i wspólnego działania nie tylko przedstawicieli nauk prawnych w zakresie administracji, prawa gospodarczego, cywilnego, karnego i kryminalistyki, ale również innych naukowców np. biologów, ekologów czy toksykologów. Ponadto bardzo ważne jest stworzenie dialogu i nawiązania współpracy pomiędzy naukowcami a przedstawicielami organów administracji publicznej, służb mundurowych i organów kontrolnych odpowiedzialnych za realizację ściśle określonych zadań w zakresie ochrony środowiska oraz przestrzegania przepisów w zakresie jego użytkowania i ochrony.
Podczas konferencji odbędą się wykładowe obrady plenarne oraz panele dyskusyjne:
1) Administracyjnoprawny obejmujący zagadnienia związane z systemem decyzji administracyjnych wymaganych w użytkowaniu i ochronie zasobów środowiska, zarówno tych przyrodniczych (prawo rolne, leśne i łowieckie), jak i przekształconych antropogenicznie czyli w wyniku działalności człowieka.
2) Karnoprawny, kryminologiczny i kryminalistyczny – w ramach tego panelu omówione zostaną zagadnienia dotyczące systemu sankcji karnych, ekokryminologii oraz zielonej kryminalistyki czyli metod wykrywania przestępstw przeciwko środowisku.
3) Monitoring i bioindykacja środowiskowa obejmująca zagadnienia prawne i metodyczne związane
z oceną stanu zanieczyszczenia środowiska przy zastosowaniu norm emisyjnych oraz wskaźników biologicznych.

 

Adres
Benedykta Dybowskiego 11, 10-719 Olsztyn, Polska

 

Mapa


Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Sobota, 19.10.2019