Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
Data : Środa, 1 maja
5
Data : Niedziela, 5 maja
7
Data : Wtorek, 7 maja
8
Data : Środa, 8 maja
9
Data : Czwartek, 9 maja
10
Data : Piątek, 10 maja
11
Data : Sobota, 11 maja
12
Data : Niedziela, 12 maja
13
Data : Poniedziałek, 13 maja
14
Data : Wtorek, 14 maja
15
Data : Środa, 15 maja
16
Data : Czwartek, 16 maja
17
Data : Piątek, 17 maja
18
Data : Sobota, 18 maja
19
Data : Niedziela, 19 maja
21
Data : Wtorek, 21 maja
22
Data : Środa, 22 maja
23
Data : Czwartek, 23 maja
24
Data : Piątek, 24 maja
25
Data : Sobota, 25 maja
26
Data : Niedziela, 26 maja
29
Data : Środa, 29 maja

Odkryte Na Nowo." Koncert Symfoniczny

Koncerty
Termin: piątek, 15 marca 19:00

Miejsce: Filharmonia Warmińsko-Mazurska

„Odkryte na nowo…” to tytuł koncertu symfonicznego w dniu 15 marca 2019 roku, o godz.19.00. Orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej wystąpi pod batutą Jerzego Swobody z solistą Cezarym Saneckim –fortepian. Koncert rozpocznie Toccata z Suity op. 10 Bolesława Szabelskiego. Ta szalenie efektowna, utrzymana w stylistyce barokowej, Suita op. 10, powstała w 1936 roku. Dziś rzadko można ją usłyszeć w całości, popularnością cieszy się jedynieToccata. Stała się ona wręcz wizytówką kompozytora zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Z wielkim powodzeniem pod koniec lat pięćdziesiątych włączyli ją do międzynarodowego obiegu muzycznego Leopold Stokowski i Orkiestra Chicagowska. Następnie usłyszymy Koncert na fortepian i orkiestrę Grażyny Bacewicz. Twórczość Bacewicz, najwybitniejszej polskiej kompozytorki i wyśmienitej skrzypaczki, to jeden z najważniejszych przykładów neoklasycyzmu w muzyce XX wieku. Chętnie nawiązywała do form i gatunków z przeszłości, i łączyła je ze stylizacjami folkloru polskiego. W pełnej krasie cechy jej stylu ujawniają się w znakomitym Koncercie fortepianowym napisanym w 1949 roku na konkurs zorganizowany w setną rocznicę śmierci Chopina przez Związek Kompozytorów Polskich. W utworze usłyszeć można melodie takich pieśni ludowych, jak Pije Kuba czy Oj chmielu, chmielu. Wielkie wrażenie robi zawsze żywiołowy, wręcz transowy oberek – finałowe rondo. Utwór niewątpliwie wpisuje się w wielką późnoromantyczną tradycję koncertu symfonicznego z wirtuozowską partią solową. Po przerwie orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody zaprezentuje Symfonię d-moll – Césara Francka. Symfonia ta ukończona w roku 1888, jest swoistym podsumowaniem twórczości tego kompozytora, którego za życia (jak i zresztą długo po śmierci), lepiej znano jako wirtuoza-organistę oraz autora wybitnych dzieł na organy. Symfonia d-moll nota bene, jedyna jaką skomponował Césary Franck należy dziś do żelaznego kanonu filharmonicznego. 

Cezary Sanecki jest absolwentem łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu oraz w klasie kameralistyki. Jako solista i kameralista występował w Polsce oraz w krajach Europy i Azji. Znaczną część jego recitali i koncertów kameralnych wypełnia muzyka polska oraz muzyka XIX i XX wieku. Na koncie ma liczne prawykonania dzieł kompozytorów współczesnych. Nagrał ponad dwadzieścia płyt z muzyką m.in. H. Wieniawskiego, J. Brahmsa, M. de Falli, M. Ravela, B. Bartóka, M. Brucha, I. J. Paderewskiego, G. Bacewicz, R. Schumanna, K. Szymanowskiego oraz z muzyką polskich kompozytorów współczesnych. Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Bierze udział w pracach jury konkursów pianistycznych. W latach 2008–2012 pełnił funkcję dziekana Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów łódzkiej Akademii Muzycznej, a od września 2012 roku jest rektorem tej uczelni. W czerwcu 2013 roku otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. 

Jerzy Swoboda jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie prof. Krzysztofa Missony. Koncertował w większości krajów Europy, a także w USA, Kanadzie, Korei Południowej, Meksyku, Japonii i na Tajwanie. Występował w najsłynniejszych salach koncertowych Londynu, Paryża, Wiednia, Berlina, Bonn, Kolonii, Stuttgartu, Pragi, Brukseli i Aten. Za dokonania artystyczne został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2012 roku otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Jerzy Swoboda jest pedagogiem Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, gdzie pełni funkcję kierownika Katedry Dyrygentury. 

Koncert odbywa się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej. 

Przed koncertem, o godz. 18.00 red. Piotr Matwiejczuk, zaprasza do sali kameralnej na wprowadzenie do koncertu (wstęp wolny). Bilety na koncert w cenie: normalny 40 zł  ulgowy 30 zł do nabycia wt.- pt. w godz.10-18 w kasie oraz poprzez stronę www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl   Koncert objęty zniżkami „Warmińsko-Mazurskiej Karty Seniora” oraz programu „Warmia i Mazury Dla Dużej Rodziny”

 

źródło wydarzenia
Adres
Bartosza Głowackiego 1, 11-041 Olsztyn, Polska

 

Mapa


Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Piątek, 24.05.2019