Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
6
10
15
17
20
27
29

Celuloid

Koncerty
Termin: piątek, 1 marca 19:00

Miejsce: Filharmonia Warmińsko-Mazurska

1 marca 2019 r., o godz.19.00 w Filharmonii w koncercie pt. Celuloid  z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej pod dyrekcją Rafała Karasiewicza wystąpią gitarzyści Marek Napiórkowski i Artur Lesicki.  „Celuloid” to ich autorski projekt, w którym gitarzyści opracowali utwory czołowych polskich kompozytorów filmowych. Utwory, które usłyszymy pochodzą z płyty „Celuloid” nominowanej w 2015 roku do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” w kategorii jazzowy album roku. Podczas koncertu zostaną zaprezentowane znane tematy muzyczne z filmów: czołówka serialu Lalka z melancholijną, pozytywkową melodią Andrzeja Kurylewicza, zwariowana Wojna domowa z muzyką Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, przejmujące sekwencje zCzłowieka z żelaza Andrzeja Wajdy z muzyką Andrzeja Korzyńskiego. Czasem muzyka prześciga swoją popularnością dzieło filmowe, do którego została napisana: tak chyba jest w przypadku niezapomnianej, elegijnej piosenki Nim wstanie dzień z muzyką Krzysztofa Komedy z filmu Prawo i pięść. Wszystkie te melodie gitarzyści wzbogacili swoimi własnymi quasi-filmowymi kompozycjami – w klimacie zbliżonym do dawnych melodii z polskich filmów nagrywanych jeszcze na celuloidowej taśmie.

Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą i kompozytorem. Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez publiczność  i krytykę muzyczną – był dziesięciokrotnie nominowany do prestiżowej Nagrody Muzycznej „Fryderyk” w kategoriach Jazzowy Muzyk Roku oraz Jazzowy Album Roku.  Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami. Na szczególną uwagę zasługują jego albumy solowe: WAW-NYC (2017), Sextet – Trójka Live(2016), Celuloid (2015), UP! (2013), KonKubiNap (2011), Wolno (2007, złota płyta), Nap (2005). Na jego płytach pojawiły się m.in. takie postacie jak: Clarence Penn, Chris Potter, Manuel Valera, Grégoire Maret, Mino Cinelu, Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy.

Artur Lesicki to gitarzysta jazzowy i kompozytor. Ma na swym koncie współpracę z czołowymi muzykami jazzowymi: Tomaszem Szukalskim, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Peterem Herbolzheimerem i Adamem Holzmanem. Współpracował z gwiazdami polskiej muzyki popularnej: m.in.: Urszulą Dudziak, Ewą Bem, Krystyną Prońko, Krzysztofem Kiljańskim, Mieczysławem Szcześniakiem. Członek orkiestry oraz solista wielu polskich festiwali muzycznych. Jako lider autorskiego projektu Artur Lesicki Acoustic Harmony, gitarzysta nagrał dwie znakomicie przyjęte płyty: 
An Unbelievable Silence i Stone & Ashes

Muzyka filmowa to jeden z ukochanych gatunków muzycznych wśród publiczności koncertowej całego świata. Trwa era kompozytorów muzyki filmowej, którzy stali się równie wielkimi gwiazdami jak aktorzy czy reżyserzy kina. „Klasyczna” muzyka filmowa - ta, którą kojarzymy z najsłynniejszymi dziełami „Fabryki Snów”, z rozbuchaną orkiestrą symfoniczną, motywami przewodnimi, ilustracyjnością, czerpie garściami z estetyki późnego romantyzmu. Ale przecież jest i inna muzyka filmowa: minimalistyczna, awangardowa, czy wreszcie jazzowa, którą kojarzymy z niepowtarzalnym klimatem filmów francuskiej „Nowej Fali”oraz ze złotą epoką kina polskiego. Tej ostatniej posłuchamy podczas piątkowego koncertu w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w wysmakowanych aranżacjach dwóch czołowych polskich gitarzystów jazzowych i orkiestry smyczkowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Bilety w cenie 70zł normalny i 50 ulgowy są do nabycia w kasie wt.-czw. w godz.10-17 oraz w dniu koncertu od godz.12 do 19. Bilety do nabycia także poprzez stronę Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

 

źródło wydarzenia
Adres
Bartosza Głowackiego 1, 11-041 Olsztyn, Polska

 

Mapa


Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Sobota, 30.05.2020