Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
Data : Sobota, 1 czerwca
2
Data : Niedziela, 2 czerwca
5
Data : Środa, 5 czerwca
6
Data : Czwartek, 6 czerwca
7
Data : Piątek, 7 czerwca
8
Data : Sobota, 8 czerwca
11
Data : Wtorek, 11 czerwca
14
Data : Piątek, 14 czerwca
15
Data : Sobota, 15 czerwca
16
Data : Niedziela, 16 czerwca
18
Data : Wtorek, 18 czerwca
19
Data : Środa, 19 czerwca
21
Data : Piątek, 21 czerwca
22
Data : Sobota, 22 czerwca
23
Data : Niedziela, 23 czerwca
26
Data : Środa, 26 czerwca

Film Pod Gwiazdami - Pamiętajmy O Dąbrowszczakach!

Filmy
Termin: czwartek, 13 września 18:30 - 21:00

Miejsce: Olsztyn, dąbrowszczaków, plac przy LO I

Zapraszamy na kolejne wydarzenie upamiętniające życie Dąbrowszczaków. Tym razem zachęcamy do przyjścia na film, który wyświetlimy pod gwiazdami, 13 września o godzinie 18:30, na ulicy Dąbrowszczaków, przed I Liceum Ogólnokształcącym.

„Madryt przed Hanitą” (Madrid Before Hanita, Izrael 2006, reżyseria Eran Torbiner) opowiada o ostatnich z 300 ochotników z Brygad Międzynarodowych, którzy wyruszyli w 1936 r. do Hiszpanii z Palestyny. Wśród nich byli polscy Żydzi, którzy relacjonują swoje motywacje, doświadczenia i refleksje związane z udziałem w hiszpańskiej wojnie domowej.

Zaczniemy od krótkiego historycznego wprowadzenia dotyczącego stosunków społeczno-politycznych w Hiszpanii w latach 30-tych XX-wieku, Republiki Hiszpańskiej, Wojny Domowej i udziale w niej Brygad Międzynarodowych, a także o interwencji faszystowskich Włoch i hitlerowskich Niemiec. 

➡Uważamy, że należy pielęgnować pamięć o ochotnikach, którzy podjęli walkę z ustrojem totalitarnym i w jej imieniu oddali największą ofiarę – swoje życie! Nie zgadzamy się na dokonywaną przez polską prawicę próbę wymazania ich pamięci z pięknej polskiej historii walk „o wolność naszą i waszą”.

W ubiegłych latach członkinie i członkowie olsztyńskiego okręgu partii Razem przekonali Radę Miasta Olsztyna do tego, aby ta nie zmieniała nazwy ulicy Dąbrowszczaków. W tym celu zebrałyśmy i zebraliśmy prawie 1000 podpisów mieszkanek i mieszkańców miasta pod naszą petycją. Radni Miejscy zostali również przez nas zachęceni do zaskarżenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego decyzji wojewody warmińsko-mazurskiego dotyczącej zmiany nazwy ulicy z Dąbrowszczaków na Kruka. WSA przyznał rację naszej argumentacji i uchylił decyzję.

➡Nasze wydarzenie jest kolejnym krokiem w celu zachowania pamięci o polskich antyfaszystkach i antyfaszystach. Niedługo zaczniemy promować „Święto ulicy Dąbrowszczaków”, zgłoszone do tegorocznego Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego przez członkinie i członków naszego okręgu.

➡Film został udostępniony przez festiwal Żydowskie Motywy. Wydarzenie organizowane jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Ochotnicy Wolności. 

?13 września (czwartek)
?18:30
?Ulica Dąbrowszczaków (skwer przed LO I)

Pamiętajmy o Dąbrowszczakach!✊

źródło

 

Adres
Adama Mickiewicza 6, 11-041 Olsztyn, Polska

 

Mapa


 

Terminy


Okres: czwartek, 13 września 18:30 - 21:00

Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Poniedziałek, 24.06.2019