Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
Data : Sobota, 1 czerwca
2
Data : Niedziela, 2 czerwca
5
Data : Środa, 5 czerwca
6
Data : Czwartek, 6 czerwca
7
Data : Piątek, 7 czerwca
8
Data : Sobota, 8 czerwca
11
Data : Wtorek, 11 czerwca
14
Data : Piątek, 14 czerwca
15
Data : Sobota, 15 czerwca
16
Data : Niedziela, 16 czerwca
18
Data : Wtorek, 18 czerwca
19
Data : Środa, 19 czerwca
21
Data : Piątek, 21 czerwca
22
Data : Sobota, 22 czerwca
23
Data : Niedziela, 23 czerwca
26
Data : Środa, 26 czerwca

Filharmonia – Kameralnie

Koncerty
Termin: piątek, 7 września 19:00 - 21:00

Miejsce: Filharmonia Warmińsko-Mazurska

Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza w dniu 7 września 2018 (piątek), o godz. 19.00 na koncert pt. „FILHARMONIA – kameralnie”. Orkiestrę smyczkową Filharmonii poprowadzi Szymon Stec, zaś solistą koncertu będzie pianista Łukasz Chrzęszczyk. 

Koncert rozpocznie Divertimento na orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego. Kompozycja powstała w 2009 roku, a uroczystą premierę miała 12 czerwca 2011 roku w Poznaniu, gdzie pod batutą Agnieszki Duczmal prawykonała go Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”. Mikołaj Górecki ukończył studia kompozytorskie w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie swojego ojca, wybitnego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego, który jest autorem drugiej kompozycji wieczoru – Koncertu na klawesyn (lub fortepian) i orkiestrę smyczkową op.40. 

Krótki, zgrabny, instrumentalnie efektowny - chciałoby się powiedzieć - utwór lekki, przyjemny do słuchania, dający, jak sądzę, satysfakcję wykonawcy. (…) jak na Góreckiego z ostatnich lat - zaskakuje, onieśmiela. (…) po tych dziełach największych, najdonioślejszych w polskiej kulturze, powstaje takie efektowne 'cacko'.


Tak określiła prof. Teresa Małecka trwający niespełna 10 minut koncert, który został napisany przez H.M. Góreckiego w 1980 roku, a który dedykowany był wybitnej polskiej klawesynistce Elżbiecie Chojnackiej. Prawykonanie z jej udziałem odbyło się 2 marca 1980 roku, z towarzyszeniem grupy smyczkowej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej PR i TV w Katowicach pod dyrekcją Stanisława Wisłockiego.

Kolejnym utworem w wykonaniu orkiestry smyczkowej pod dyrekcją Szymona Steca, będzie Shaker Loops autorstwa amerykańskiego kompozytora, klarnecisty, dyrygenta Johna Adamsa. Czteroczęściowa kompozycja napisana pierwotnie w 1978 roku na septet smyczkowy uzyskała nową wersję na orkiestrę smyczkową, którą zaprezentowano w 1983 roku w Nowym Jorku. Utwór jest próbą oddania „drżenia ciał zanurzonych w wodzie”. Owo drżenie, zapętlone w powtarzanych setki razy sekwencjach smyczków nadaje utworowi oryginalny, nieco transowy charakter.

Koncert zakończy III Symfonia Philipa Glassa, amerykańskiego kompozytora muzyki operowej, symfonicznej i filmowej. Na tle bogatej twórczości Glassa, jego III Symfonia uważana jest za jedno z jego najbardziej klasycznych, tradycyjnych kompozycji. Symfonia powstała na zamówienie Orkiestry Kameralnej w Stuttgarcie. Jej prawykonanie miało miejsce 5 lutego 1995 roku w Künzelsau w Niemczech.


Dyrygent koncertu Szymon Stec, to absolwent klasy dyrygentury symfoniczno-operowej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Wśród najważniejszych zespołów, z którymi występował artysta są: Estonian Youth National Symphony Orchestra, Estonian Academy of Music and Theatre Sinfonietta, VU-Orkest Amsterdam, Philips Symphony Orchestra, Pro Arte Orchester Wien, Pärnu Music Festival Symphony Orchestra oraz Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku i Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie.


Solista koncertu Łukasz Chrzęszczyk w 2014 roku ukończył studia pianistyczne na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie w klasach fortepianu i kameralistyki fortepianowej. Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i kameralnych. W 2014 roku zadebiutował jako solista z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuki. Jako solista i kameralista występował w większości krajów Europy prezentując szeroki repertuar od Bacha, Mozarta po Lutosławskiego i Szymańskiego. 

Bilety w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii wt.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetowąbilety.filharmonia.olsztyn.pl

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

7 września 2018r. (piątek), godz. 19.00 sala koncertowa filharmonii

 

”FILHARMONIA – kameralnie”

 

Szymon Stec – dyrygent

Łukasz Chrzęszczyk – fortepian

Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

 

Program:

Mikołaj Górecki - Divertimento na orkiestrę smyczkową

Henryk Mikołaj Górecki – Koncert na klawesyn (lub fortepian) i orkiestrę smyczkową op. 40

John Adams - Shaker Loops

Philip Glass - III Symfonia

 

Telefon
89 527 51 75
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres
Bartosza Głowackiego 1, 11-041 Olsztyn, Polska

 

Mapa


 

Terminy


Okres: piątek, 7 września 19:00 - 21:00

Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Wtorek, 25.06.2019