Czytanie Performatywne I Wystawa Zdjęć

Wykłady
Termin: 2017-11-12 17:00

Miejsce: Teatr Lalek

Zapraszamy na wysłuchanie autentycznych historii kobiet osadzonych w wykonaniu aktorek Olsztyńskiego Teatru Lalek. Opowieści, będące materiałem literackim, powstały podczas warsztatów tworzenia maski i w niezwykły sposób łączą metaforykę maski z autentycznymi historiami kobiet. Podczas warsztatów twórczych kobiety wykonały własne maski oraz opowiedziały historie wykreowanych przez nie postaci. 
Czego się o nich dowiadujemy? 
Czym są dla nich maski? 
Co skrywają, a co pozwalają wyzwolić? 
Tego wszystkiego dowiemy się słuchając historii w formie czytania performatywnego oraz oglądając wystawę zdjęć. Zobaczymy kilkanaście portretów kobiet oraz wykonanych przez nie masek - stanowiących wyobrażenia ich pragnień i lęków. Bohaterkami dramatu Katarzyny Matwiejczuk jest 6 postaci: Pantera, Jenny,Vea, Czerowna/Czarna, Szamanka oraz Pola Negri. To fikcyjne osoby, które „zostały sworzone” z inspiracji maskami i autentycznymi opowieściami kobiet osadzonych. Każda z bohaterek toczy swój wewnętrzny dialog z sobą, szuka swojej drogi w życiu i powoli odkrywa, co kryje się za maską. 
Spotkanie zakończy dyskusja z widzami. 

Autor zdjęć: Sandra Rabczewska fotografia
Dramaturgia: Kasia Matwiejczuk
Autorka projektu: Anna Jadwiga Nowak

Wejściówki na czytanie performatywne są do odbioru w kasie BOW, pon-pt. w godz. 9.00-15.00, ul. B. Głowackiego 17, tel.: +48 89 538 70 30, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KILKA CYTATÓW Z DRAMATU:

SZAMANKA
No co ja na to poradzę, że takie mam hobby. Jeden szyje, drugi maluje, trzeci jeździ na rowerze, a ja lubię mieć halucynacje.
Teraz jestem na odwyku. Przymusowym.

VEA
W październiku minęły cztery lata, jak nie mam kontaktu z rodzicami. Bardzo mi przykro, że nie mamy kontaktu. Ale ja go nie podejmę.

JENNY
Nie jestem sympatyczna. Uwielbiam podróżować, lubię takie przygody jakieś. To jest wolność. Nikt się nie zastanawia, co jest ze mną, jak wyglądam. Piratów wszyscy się boją i nikt im głowy nie zawraca, nie? Ale wiadomo, że lubię ludzi, nie? Tylko tak nie za bardzo.

POLA NEGRI
Z mężem się w życiu najeździłam, pół świata mam zwiedzone. W Chinach jak byliśmy, to idę, oglądam sobie spódnice, a mąż, jak to facet, narzędzia sobie ogląda. I nagle biorę go pod rękę, patrzę – a to nie on, tylko Chińczyk! Po koszuli coś mi nie pasowało.

CZERWONA/ CZARNA
Dla mnie to jest przerażające, jak one zmieniają mężów, te Amerykanki – jeszcze mają jednego, ale już się rozglądają za następnym, bogatszym. Chcą sobie sytuację emocjonalną poprawić. A sama tak robiłam. Miałam trzech.

PANTERA
Moje ukochane zwierzęta to wielkie koty. Tygrysy, pantery, jaguary, lwy. Marzyłam od dziecka, żeby mieć takiego w domu, żeby się w niego wtulać. Ale wiem, że one nie lubią zamknięcia. Ja też nie lubię. Nie wychodzę często na spacerniak, bo nie mogę znieść tych spojrzeń z okien. Faceci patrzą. Jak w zoo.


O PROJEKCIE:
Czytanie performatywne stanowi część projektu „Twarze i Maski”, którego głównym celem było podjęcie z młodzieżą i dorosłymi dialogu na temat stereotypów w myśleniu o osobach osadzonych. W tym celu wykorzystaliśmy metaforę maski – rozumianej jako symbol obecny nie tylko w sztuce, ale przede wszystkim w życiu codziennym. Punktem wyjścia do podjęcia dyskusji na ten temat były warsztaty arteterapeutyczne adresowane do kobiet odbywających karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu. Uczestniczki podczas zajęć twórczych stworzyły maski postaci, które je fascynują, stanowią wsparcie lub odzwierciedlają lęki, a następnie opowiedziały swoje historie poprzez pryzmat wykreowanej postaci. Powstały w ten sposób opowieści stanowiące odpowiedź na pytania „czym jest dla mnie maska?”, „czy wykreowana postać jest mi bliska, czy obca?”, „co mnie łączy/dzieli z moją maską”. Historie stworzone przez kobiety osadzone zostały udramatyzowane i zostaną zaprezentowane przez aktorki Olsztyńskiego Teatru Lalek w formie czytania performatywnego. W ramach projektu odbywają się również: wystawa zdjęć z przebiegu projektu, warsztaty twórcze dla młodzieży, które stanowią swego rodzaju wprowadzenie i przygotowanie do pełnego udziału w uteatralizowanym czytaniu, a także Warsztaty dla nauczycieli i animatorów kultury.

Projekt został zrealizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współracy z Zakładem Karnym nr 1 w Grudziądzu, Miejskim Ośredkiem Kultury w Olsztynie oraz Olsztyńskim Teatrem Lalek.

 

Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Website: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.