Koncert Pt. Zaśpiewajmy Razem Pieśni Patriotyczne

Koncerty
Termin: 2017-11-10 19:00

Miejsce: Filharmonia Warmińsko-Mazurska


W wigilię Narodowego Święta Niepodległości w dniu 10 listopada 2017 roku (godz.19.00) będziemy mieli wyjątkową okazję, by wspólnie z chórem Cantores Varmienses i orkiestrą symfoniczną filharmoników warmińsko-mazurskich pod dyrekcją Tomasza Chmiela otworzyć muzyczny album z najpiękniejszymi polskimi pieśniami patriotycznymi. 

W burzliwej historii Polski, owe pieśni, stworzone niekiedy przez anonimowych autorów stały się prawdziwymi, niematerialnymi pomnikami bohaterstwa i odwagi naszych Rodaków. Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pt. Zaśpiewajmy razem pieśni patriotyczne rozpocznie Rota – pieśń do słów Marii Konopnickiej, z muzyką Feliksa Nowowiejskiego. Następnie w wykonaniu chóru i orkiestry symfonicznej (mamy nadzieję, że również publiczności) zabrzmią najpiękniejsze, najbardziej znane pieśni patriotyczne, takie jak: Bywaj dziewczę zdrowe, Witaj majowa jutrzenko, Ułani ułani, Ułan i dziewczyna, Maszerują strzelcyMy, Pierwsza Brygada, Wojenko, wojenko, Przybyli ułani pod okienko, Rozszumiały się wierzby płaczące, Rozkwitały pąki białych róż, Czerwone makiO mój rozmarynie, Warszawskie dzieci. Pieśni te, choć pochodzące z różnych okresów i wydarzeń historycznych łączy wspólna cecha – są po dziś dzień bardzo lubiane i chętnie śpiewane przez kolejne pokolenia Polaków. 

Autorem aranżacji wszystkich utworów rocznicowego koncertu jest Tomasz Chmiel – dyrygent, pianista i producent muzyczny, absolwent Krakowskiej Akademii Muzycznej. Artysta szczególną uwagę poświęca muzyce polskiej. Opracował z rękopisu głosy orkiestrowe i wykonał zapomnianą I Symfonię Artura Malawskiego. Zinstrumentował na orkiestrę symfoniczną cykl pieśni Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, a także wiele polskich pieśni patriotycznych, kolęd i piosenek przedwojennych. Większość tych opracowań została nagrana. Tomasz Chmiel jest gościnnym dyrygentem Filharmonii Krakowskiej, Rzeszowskiej, Częstochowskiej, Dolnośląskiej, Szczecińskiej, NOSPR. Współpracuje z Operą Krakowską. Przez lata związany z Teatrem Muzycznym w Lublinie, Krakowską Operą Kameralną. Dyrygent Krakowskiej Młodej Filharmonii. Artysta poza krajem koncertował w Szwecji, Francji, Niemczech, Holandii, Belgii oraz Korei Południowej.

Towarzyszący orkiestrze symfonicznej Chór Cantores Varmienses przygotował Benedykt Błoński, który z powodzeniem prowadzi ten zespół od 2009 roku. Chór występuje w Polsce i zagranicą odnosząc wiele sukcesów m.in. takich jak: I miejsce na Balkan Folk Festival 2010 w Kiten w Bułgarii czy Złote Medale w kategoriach musica sacra i pop music na IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Lloret de Mar 2014 (Barcelona). Chór aktywnie uczestniczy w takich ważnych rocznicach i wydarzeniach jak: dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina, Rok Feliksa Nowowiejskiego, rocznice śmierci papieża Jana Pawła II, koncerty w hołdzie ofiarom Katynia, Sybiru i katastrofy pod Smoleńskiem. Rokrocznie Chór występuje w koncertach charytatywnych.

 

10.11.(piątek) 2017 r. godz.19.00 sala koncertowa

Koncert pt. Zaśpiewajmy razem pieśni patriotyczne

Wykonawcy:

Tomasz Chmiel – dyrygent
Chór Cantores Varmienses przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
(przygotowanie chóru Benedykt Błoński)
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
W programie: pieśni patriotyczne

 

Telefon
89 527 51 75
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres
Bartosza Głowackiego 1, 11-041 Olsztyn, Polska

 

Mapa


 

Terminy


  • 2017-11-10 19:00

Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Website: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.