Wernisaż Wystawy „Moi Żydowscy Rodzice, Moi Polscy Rodzice”

Wystawy
Termin: 2017-11-06 18:00

Miejsce: Centrum Ekspozycyjne Stara Kotłownia

Wernisaż Wystawy „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” będzie miał miejsce w Galerii Centrum Ekspozycyjne Stara Kotłownia (Kortowo, ul. Prawocheńskiego 9) w godzinach 18.00-20.00. Gościem specjalnym wydarzenia będzie: Joanna Sobolewska-Pyz (przewodnicząca Stowarzyszenia "Dzieci Holokaustu" oraz bohaterka jednej z plansz)

Wystawę można będzie oglądać od 7.11 do 31.12 w Centrum Ekspozycyjne Stara Kotłownia (Kortowo, ul. Prawocheńskiego 9) w godzinach otwarcia.

-----------

Z Zagłady ocalało w Polsce około pięciu tysięcy z blisko miliona żydowskich dzieci. Wiele z nich znalazło schronienie w polskich rodzinach. Polacy, którzy zaopiekowali się dzieckiem, często później stawali się jego rodzicami. Na ogół fakt adopcji trzymali w tajemnicy, niektórzy wyjawili prawdę przed śmiercią, inni zabrali ją do grobu. Dzieci, wychowane w obcych domach, które uważały za własne, musiały zmierzyć się ze swoją historią i stworzyć tożsamość łączącą utraconą i zyskaną rodzinę. Często latami szukały śladów swoich żydowskich bliskich, nazwisk, dat urodzenia. Ci, którym się to nie udało, ciągle jeszcze mają nadzieję.

Losy piętnaściorga Ocalonych, urodzonych w latach 1939-1942, przedstawiono na planszach. Wystawa pierwszy raz została pokazana w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie w roku 2015, obecnie jeździ po Polsce i świecie, by dać świadectwo bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać ukochane dzieci w obce ręce i odwadze ludzi, którzy uznali je za własne córki i synów.

http://moirodzice.org.pl/

 

Telefon
89 524 62 43
Adres
Profesora Romana Prawocheńskiego 9, 11-041 Olsztyn, Polska

 

Mapa


Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Website: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.