Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
6
10
15
17
20
27
29

Izydor Borys – Dotyk Ognia

Wystawy, Wernisaże
Termin: czwartek, 14 grudnia 00:00

Miejsce: BWA - Biuro Wystaw Artystycznych

Izydor Borys – Dotyk ognia
14 grudnia – 21 stycznia 2018, sala kameralna

Moje rzeźby ceramiczne są owocem spotkania z ogniem. Na początku kruche i wiotkie, teraz zastygłe w bezruchu jak lawa. Zastygłe podwójnie: w materii jak i w procesie tworzenia. Sakramentalne pytanie: kiedy przestać, kiedy odłożyć narzędzia, nabiera tutaj nowego znaczenia. Potem zostaje tylko dotyk ognia i dzieje się cała alchemia. Mieszanie się powietrza z ogniem, ognia z tlenkami metali i czasem w którym to wszystko przebiega. Ta swoista transformacja formy i materii ma swoje odbicie w tytułach moich prac. Archetypiczne formy kokonów czy też wywodzące się z tych form, fantomy łodzi, przeradzają się w formy bardziej lub mniej otwarte, niejednokrotnie podświadomie cytowane ze świata przyrody. Ulegają metamorfozie, kształtów skompensowanych lub rozproszonych. Moje rzeźby pozbawione dosłowności, mają wymiar symboliczny. Dwubiegunowość moich poszukiwań formalnych sprowadza się do tego że obok zwartych form szamotowych, powstają delikatne konstrukcje utkane z pasków gliny papierowej. / IB

Izydor Borys - urodzony 19.11.1965 r. w Reszlu. Studia na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku. Dyplom w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego w 1991 r. Od 1995 r. asystent w Pracowni Rzeźby Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a potem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 2003 r. pracuje na stanowisku adiunkta. Należy do ZPAP, Stowarzyszenia „Areszt Sztuki” i Fundacji „Wyłom”. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych. Głównym obszarem twórczych działań jest rzeźba tworzona w tworzywie ceramicznym. Ma na swoim koncie również realizacje monumentalne. Jest autorem pomnika Jana Pawła II dla polskiej parafii w Copiaque, Nowy York, oraz kompozycji rzeźbiarskiej pt. „Żurawie” dla Portu lotniczego w Szymanach, 2015 r. W 2016 r. otrzymał honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury - „za całokształt pracy twórczej w dziedzinie plastyki”.

źródło: http://www.bwa.olsztyn.pl/index.php/wystawy/zapowiedzi.html

 

Telefon
89 533 51 08
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres
Aleja marsz. Józefa Piłsudskiego 38, 11-041 Olsztyn, Polska

 

Mapa


Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Sobota, 30.05.2020