Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
2
Data : Sobota, 2 luty
7
Data : Czwartek, 7 luty
8
Data : Piątek, 8 luty
9
Data : Sobota, 9 luty
10
Data : Niedziela, 10 luty
12
Data : Wtorek, 12 luty
13
Data : Środa, 13 luty
14
Data : Czwartek, 14 luty
15
Data : Piątek, 15 luty
16
Data : Sobota, 16 luty
17
Data : Niedziela, 17 luty
19
Data : Wtorek, 19 luty
21
Data : Czwartek, 21 luty
22
Data : Piątek, 22 luty
23
Data : Sobota, 23 luty
24
Data : Niedziela, 24 luty
28
Data : Czwartek, 28 luty

Koncert Symfoniczny - "muzyka Amerykańska"

Koncerty
Termin: piątek, 24 luty 19:00

Miejsce: Filharmonia Warmińsko-Mazurska

Koncert symfoniczny w dniu 24 lutego 2017r., o godz.19.00  będzie wspaniałą okazją do zapoznania się z twórczością współczesnych kompozytorów amerykańskich. Podczas piątkowego wieczoru zaprezentowane zostaną kompozycje instrumentalne oraz chóralne, które pozwolą filharmonicznej publiczności odczuć owego „ducha Ameryki” - jak mówi o koncercie, mający polskie korzenie amerykański dyrygent Richard Zielinski. Artysta poprowadzi orkiestrę symfoniczną i Chór Cantores Varmienses działający przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej (przygotowanie chóru Benedykt Błoński). Wśród zróżnicowanego repertuaru koncertu, w tym muzyki inspirowanej twórczością rdzennych Amerykanów usłyszymy prawykonanie europejskie utworuForward Libby Larsen. Kompozytorka tak mówi o swojej muzyce: 

Muzyka istnieje w nieskończoności dźwięku. Myślę, że prawdziwą substancją muzyki jest powietrze. Celem pracy kompozytora jest nadanie ładu oraz sensu dźwiękom istniejącym w przestrzeni, tak by uchwycić coś z istoty życia wyrażonego m.in. poprzez muzykę.

Inną, niezwykle ciekawą pozycją w programie koncertu będzie z pewnością utwór, w którym partię solową realizują kotły. Raise the Roof  Michaela Daugherty’ego w sposób mistrzowski eksploruje możliwości brzmieniowe jakże wyjątkowego instrumentu. Na kotłach zagra drugi amerykański gość tego wieczoru - Lance Drege. W koncercie nie zabraknie też tradycyjnej, zajmującej ważne miejsce w kulturze amerykańskiej pieśni Shenandoah afirmującej piękno przyrody tego niezwykłego, pobudzającego wyobraźnię twórców kraju i kontynentu. W utworze Lowak Shoppala ( Fire&Light) – Hymn, jako solistów usłyszymy: Hannę Zajączkiewicz – sopran, Kubę Ptaka - baryton i Marka Pieniążka – bas.

Richard Zieliński jest amerykańskim dyrygentem polskiego pochodzenia, z którego to jest bardzo dumny. Jego pradziadkowie wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w końcu XIX wieku, aby osiedlić się w Milwaukee w stanie Wisconsin.  Od dawna fascynował się Polską, jak i również muzyką naszego kraju. Jest autorem pracy doktorskiej na temat twórczości wokalno-instrumentalnej Karola Szymanowskiego, która zdobyła m.in. nagrodę nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej. Richard Zieliński kontynuował w Polsce w latach 1992-93 studia dyrygenckie oraz studia nad muzyką polską. Obecnie jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem Filharmonii w Norman (USA). Te same funkcje pełni od dziewięciu lat na Festiwalu Muzyki Klasycznej w austriackim Eisenstadt.  Dyrygował premierowymi przedstawieniami baletowymi do muzyki Josepha Haydna (oratorium Stworzenie świata i Pory roku), a także musicalami, takimi jak: Ragtime (2016), Cora Boy (2012) czy The Music of Andrew Lloyd Webber  (2011). 

Solista koncertu, Lance Drege jest wykładowcą perkusji na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu w Oklahomie. W latach 1989-1999 grając na kotłach, był pierwszym perkusistą Orkiestry Symfonicznej w Oklahoma City. W latach 2010-2012 jako perkusista Norman Philharmonic Orchestra zaangażowany był w Festiwal Muzyki Klasycznej w Eisenstadt w Austrii. Dwukrotnie pełnił funkcję Prezesa Oklahoma State Chapter w Percussive Arts Society.


Bilety na koncert w cenie 50 zł normalny i 40zł ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii pon.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową Filharmonii http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/


24 lutego 2017r., godz.19.00 sala koncertowa Filharmonii

Koncert symfoniczny


Richard Zielinski (USA) – dyrygent
Lance Drege (USA) – kotły
Chór Cantores Varmienses przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej 
(przygotowanie chóru – Benedykt Błoński)
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:

Morton Gould – American Salute
Libby Larsen – Forward (premiera europejska)
John Mackey – Redline Tango
Jerod Impichchaachaaha’ Tate – Hymn(Native American – Chickasaw Tribe)
Michael Daugherty – Raise theRoof
Melodia tradycyjna – Shenandoah(aranż. James Erb/Mervin Tay)
Julia Ward Howe – Battle Hymn of the Republic (aranż. Roy Ringwald)


Serdecznie zapraszamy!

Źródło: filharmonia.olsztyn.pl

 

Telefon
89 527 51 75
Adres
Bartosza Głowackiego 1, 11-041 Olsztyn, Polska

 

Mapa


Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Wtorek, 19.02.2019