Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
4
7
11
16
Data : 2018-08-16
17
Data : 2018-08-17
18
Data : 2018-08-18
19
Data : 2018-08-19
25
Data : 2018-08-25
26
Data : 2018-08-26

Koncert W 140 Rocznicę Urodzin Feliksa Nowowiejskiego

Koncerty
Termin: 2017-02-05 18:00

Miejsce: Filharmonia Warmińsko-Mazurska

Szanowni Państwo,

Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza w dniu 5 lutego (niedziela) 2017 r. o godz.18.00 na Koncert w 140 rocznicę urodzin Feliksa Nowowiejskiego. Wykonawcami uroczystego koncerty będą: Chór „Cantores Varmienses” działający przy Filharmonii, Szymon Rona – tenor, Agnieszka Panasiuk - fortepian oraz Irena Telesz – recytacje. Całość zza pulpitu dyrygenckiego muzycznie i słownie poprowadzi Benedykt Błoński. Artyści zaprezentują Kantatę op. 48 TESTAMENT BOLESŁAWA CHROBREGO Feliksa Nowowiejskiego. W koncercie w wykonaniu Chóru pod dyrekcją Benedykta Błońskiego usłyszymy także utwory a’ cappella autorstwa Nowowiejskiego.

Po zakończeniu I Wojny Światowej, którą Feliks Nowowiejski spędził w Berlinie kompozytor powraca do Polski i osiedla się w Poznaniu, postanawiając związać swoją karierę artystyczną właśnie z tym miastem. Jak wielu Polaków, którzy wyczekiwali upragnionej wolności dla swojej ojczyzny kompozytor aktywnie włącza się w nurt odbudowy życia muzycznego we wskrzeszonej Ojczyźnie. Pełna patriotycznego entuzjazmu atmosfera Poznania sprzyja rozwojowi jego talentów muzycznych i organizacyjnych. Nowowiejski natychmiast po powrocie z Berlina angażuje się w życie muzyczne miasta, organizując koncerty chóralne, symfoniczne, organowe, prowadzi także działalność dydaktyczną. To właśnie w tym okresie (rok 1919) tworzy swoje nasycone patriotyzmem patriotycznym kompozycje i opracowania polskich pieśni ludowych (w tym również „25 polskich pieśni ludowych z Warmii”). Spod jego ręki wychodzi w tym czasie opera Legenda Bałtyku a spośród kompozycji chóralnych powstają Missa pro Pace, Missa Stella Maris oraz kantaty: Testament Bolesława Chrobrego i Kantata o bohaterze.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z muzyką Feliksa Nowowiejskiego w 140 rocznicę Jego urodzin.

Bilety w cenie 40zł, normalny, 30zł ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii od pon.-pt. w godz.10-18 oraz na dwie godziny przed koncertem. Poprzez stronę www. bilety pod adresem: http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/.


Chór Cantores Varmienses przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Chór powstał w październiku 2009 roku. Stworzenie zespołu oraz jego prowadzenie powierzono prof. Benedyktowi Błońskiemu.

Chór w 2016 roku przyjął nazwę: Chór CANTORES VARMIENSES przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Inauguracyjny koncert odbył się 19 grudnia 2009 roku w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Chór z towarzyszeniem orkiestry kameralnej filharmonii zaprezentował publiczności olsztyńskiej kolędy i pastorałki polskie.

Podczas pięcioletniej działalności chór wykonał dziesiątki koncertów wokalno-instrumentalnych oraz z programem a cappella, zawsze zbierając pochlebne recenzje krytyki w kraju i za granicą. Wystąpił m.in. kilkakrotnie w Kaliningradzie, w Grodnie (Białoruś), w Kłajpedzie i Wilnie (Litwa), a także w Primorsku i w Kiten (Bułgaria), gdzie I miejsce na Balkan Folk Fest 2010 w kategorii chórów mieszanych, oraz na IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Lloret de Mar – Barcelona 2014, gdzie zdobył złote medale w kategoriach musica sacra i pop music.

Chór aktywnie uczestniczył w takich ważnych rocznicach i wydarzeniach jak: dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina, setna rocznica skomponowania przez Feliksa Nowowiejskiego pieśni Rota, rocznice śmierci papieża Jana Pawła II, koncerty w hołdzie ofiarom Katynia, Sybiru i katastrofy pod Smoleńskiem. Rokrocznie występuje w koncertach charytatywnych, pomagając zbierać fundusze na wakacje dla dzieci z najuboższych olsztyńskich rodzin.

Wielkim, niezapomnianym wydarzeniem artystycznym było wykonanie Polskiego requiem Krzysztofa Pendereckiego pod batutą twórcy dzieła, z udziałem największych polskich solistów (17 grudnia 2010 roku), a także IX symfonia Beethovena i Angelusa Wojciecha Kilara pod dyrekcją Antoniego Wita (6 czerwca 2014 roku).

W repertuarze chór posiada m.in.: Carmina Burana Orffa, Requiem d-moll, Mszę C-dur „Koronacyjną”  Mozarta, Requiem  Ruttera (prawykonanie olsztyńskie), Messe modale en septuor Alaina (prawykonanie polskie), Missa pro pace, Angelusa, Victorię Kilara, IX symfonię Beethovena, Te Deum Charpentiera, Stabat Mater Schuberta, opery: Toscę Pucciniego i Traviatę Verdiego, Jasia i Małgosię Humperdincka, Amahla i nocnych gości Menottiego oraz operetki: Księżniczkę czardasza Kálmána, Zemstę nietoperza Straussa.

Chór nieustannie się rozwija. Atrakcyjny repertuar a cappella (od muzyki dawnej do czasów współczesnych, standardy muzyki rozrywkowej, artystyczne opracowania polskich i zagranicznych pieśni ludowych, polskie i zagraniczne kolędy i pastorałki) oraz wokalno-instrumentalny, o wysokim stopniu trudności, przygotowany profesjonalnie, stanowi o pozycji zespołu w lokalnym i krajowym środowisku muzycznym.


Benedykt Błoński

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Bezpośrednio po ukończeniu studiów (1982) wrócił do Olsztyna, gdzie rozpoczął działalność artystyczną i naukową. Od tamtego czasu do roku 2009 pracował również z Chórem im. prof. Wiktora Wawrzyczka obecnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Z chórem tym brał udział w wielu konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych, zdobywając szereg najwyższych nagród (pierwsze miejsca, złote medale, a także Grand Prix).

Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną został uhonorowany: Odznaką Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury” (1997), Honorową Odznaką Wojewody Olsztyńskiego „Zasłużony dla Warmii i Mazur” (1997), Złotym Krzyżem Zasługi (2001), nagrodą indywidualną prezydenta miasta Olsztyna (2002), Odznaką Honorową Złotą z Laurem Zarządu Głównego PZChiO, nagrodami indywidualnymi I i II stopnia rektora UWM w Olsztynie, Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007), Nagrodą im. Feliksa Nowowiejskiego przyznawaną przez prezydenta miasta Olsztyna w dziedzinie sztuk muzycznych (2011), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2012).

W swoim dorobku Benedykt Błoński ma liczne nagrania radiowe i telewizyjne w kraju i za granicą oraz 13 płyt CD:

Domenico Cimarosa: Requiem pro defunctis,

Od Palestriny do Lennona,

Sacrum et profanum,

Cicha noc, Silent Night, Stille Nacht,

Czasem... (album wokalno-instrumentalny, prawykonanie),

– dwupłytowy album: Chwalmy Pana i W śpiewie się  radujmy,

Gaude Mater Polonia...,

Litania gietrzwałdzka (album wokalno-instrumentalny, prawykonanie),

Modlitwa o pokój,

Feliks Nowowiejski: Pieśni morskie na chór mieszany a cappella op. 42 (nr 1-17 i nr 18-34),

Wonderful World…

Prowadził także setki koncertów krajowych i zagranicznych (Grecja, Irlandia, Wielka Brytania, Belgia, Francja, Watykan, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Rosja, Meksyk, Argentyna) z muzyką polską i zagraniczną, w tym prawykonania.

Od lat współpracuje z chórami zagranicznymi, a także z Filharmonią Warmińsko-Mazurską, dla której przygotowywał i prowadził koncerty oratoryjne. Zasiada w radach artystycznych i jest jurorem licznych konkursów i festiwali chóralnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym (m.in. Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat w Legnicy, Ogólnopolski Konkurs Chórów A Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy, Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. F. Nowowiejskiego w Barczewie, Międzynarodowe Recitale Chóralne Hora Cantavi w Suwałkach).

Był dyrektorem artystycznym międzynarodowych warsztatów chóralnych Eurochor 2001, dyrektorem artystycznym Polsko-Niemieckiej Akademii Chóralnej In Terra Pax, członkiem International Choir Olympic Council na lata 2008-2012. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

Wykłada dyrygowanie i metodykę prowadzenia chórów na podyplomowych studiach chórmistrzowskich przy Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest pracownikiem naukowym w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (od roku 2012 – dziekanem Wydziału Sztuki), recenzentem wielu prac doktorskich, habilitacyjnych i na tytuł profesora, promotorem czterech prac doktorskich, członkiem Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na lata 2009-2016.

Od roku 2009 prowadzi Chór CANTORES VARMIENSES przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, z którym już osiągnął znaczące sukcesy m.in. I miejsce w kategorii chórów mieszanych na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Kiten/Primorsko w Bułgarii (2010) i złote medale  w kategoriach musica sacra i pop music w IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Lloret de Mar – Barcelona (2014). Wśród dzieł wokalno-instrumentalnych, jakie wykonywał, były m.in.: Carmina Burana C. Orffa, Requiem d-moll, Msza C-dur „Koronacyjna” W.A. Mozarta, Requiem J. Ruttera (prawykonanie olsztyńskie), Messe modale en septuor J. Alaina (prawykonanie polskie), Missa pro pace, Angelus, Victoria W. Kilara, IX symfonia L. van Beethovena, Te Deum M.A. Charpentiera, Stabat Mater F. Schuberta, opery: Tosca G. Pucciniego i Traviata G. Verdiego, Jaś i Małgosia E. Humperdincka, Amahl i nocni goście G.C. Menottiego oraz operetki: Księżniczka czardasza I. Kálmána, Zemsta nietoperza J. Straussa.

W 1999 roku, w wieku 42 lat otrzymał z rąk prezydenta Rzeczypospolitej tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych.

Źródło: filharmonia.olsztyn.pl

 

Telefon
89 527 51 75
Adres
Bartosza Głowackiego 1, 11-041 Olsztyn, Polska

 

Mapa


Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Website: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Wtorek, 21.08.2018