Mistrzowski Recital Fortepianowy

Koncerty
Termin: piątek, 27 stycznia 19:00

Miejsce: Filharmonia Warmińsko-Mazurska

Szanowni Państwo,

Mistrzowski Recital Fortepianowy w Filharmonii – Chopin, Schubert, Szymanowski

W dniu 27 stycznia 2017r., o godz. 19.00 Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza miłośników pianistyki na Mistrzowski Recital Fortepianowy w wykonaniu Rafała Aleksandra Łuszczewskiego. Liczba cztery zdominuje piątkowy recital, a to z tego powodu, że w interpretacji artysty wysłuchamy: czterech Mazurków op. 50 Karola Szymanowskiego, cztery Impromptus, D. 899 (op. 90) Franciszka Schuberta oraz cztery Ballady Fryderyka Chopina. Ten ciekawy program zaprezentuje pianista, który mając 16 lat zadebiutował na światowych estradach z Tokyo Symphony Orchestra. Od 2001 r. wpisany jest jako Artysta Steinway’a na listę pianistów „The Steinway & Sons Artists’ Roster” w Nowym Jorku. Kariera artystyczna Rafała Aleksandra Łuszczewskiego rozwija się od ponad 20 lat, podczas których artysta zyskał uznanie słuchaczy i krytyków muzycznych w Ameryce Północnej i Południowej, Azji, Australii, Afryce, na Bliskim Wschodzie i niemal we wszystkich krajach Europy. 

Jego kunszt artystyczny potwierdziły nagrody na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. w Niemczech (Clara Schumann), Hiszpanii (Maria Canals), Chile (Luis Sigall) oraz Rumunii (Dinu Lipatti). Nagrywa dla radiofonii i telewizji; ma w dorobku 9 płyt CD wydanych przez producentów fonograficznych z Japonii, Polski, Niemiec i Szwajcarii.  Wraz z orkiestrą Filharmonia Narodów z Hamburga pod dyrekcją Justusa Frantza, nagrał Koncert fortepianowy e-moll op.11 Fryderyka Chopina z okazji 150. rocznicy śmierci kompozytora pod nazwą „L’Hommage a Frederic Chopin”. Ostatnia płyta R. A. Łuszczewskiego wydana w 2015 przez wytwórnię DUX, zawiera m.in. wszystkie Scherza Fryderyka Chopina.

Artysta prowadzi również działalność pedagogiczną. Był gościnnym profesorem i wykładowcą na uniwersytetach, międzynarodowych kursach pianistycznych i festiwalach 
w Polsce oraz zagranicą, m.in. w Konserwatoriach Uniwersytetu w Sydney oraz Uniwersytetu Griffith w Brisbane, w Konserwatorium Xinghai w Kantonie, Uniwersytecie Narodowym w Brasilii, w Narodowych Konserwatoriach muzycznych w Buenos Aires, Montevideo i Limie, w Narodowych Instytutach Muzycznych w Algierze i Panama-City i in. W 2003 r. został mianowany Profesorem Honorowym Uniwersytetu Narodowego w Kostaryce.

Jest inspiratorem i artystycznym architektem powstałego 2011 r. w Limie (Peru) pierwszego na kontynencie południowoamerykańskim Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla tego regionu świata, gdzie pełni funkcję prezesa i członka jury. 
W 2014 powstał z jego inicjatywy Narodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina w Ekwadorze, którego jest dyrektorem artystycznym i członkiem jury.

Tak, więc podczas kolejnego w 71. sezonie artystycznym mistrzowskim recitalu fortepianowym melomani będą mieli rzadką okazję wysłuchania czterech Ballad Fryderyka Chopina, które poprzedzone zostaną czterema mazurkami Karola Szymanowskiego oraz, czterema Impromptus Franciszka Schuberta.


Bilety w cenie: 40zł normalny i 30zł ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii pon.-pt. w godz.10-18 oraz przed recitalem i poprzez stronę internetową Filharmonii: http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/numerowane.html?id=362  - Serdecznie zapraszamy!


Omówienie programu

Kolejny koncert z cyklu Mistrzowskie Recitale Fortepianowe upłynie nam m.in. pod znakiem Fryderyka Chopina.

Tym razem będziemy mieli okazję wysłuchać czterech ballad, co dość rzadko ma miejsce podczas jednego recitalu.

Ballada to gatunek, który słusznie kojarzyć nam się winien w pierwszej kolejności z literaturą, również tą wyrażaną wokalnie. Ballada jako forma czysto instrumentalna stała się epokowym wynalazkiem Fryderyka Chopina, który będąc najprawdopodobniej zainspirowany romantyczna balladą wokalną, powołał do życia zupełnie nową, a przy tym kompletną i klarowną formę muzyczną. W swoich balladach Chopin zawarł syntezę własnej twórczości jako romantycznego kompozytora – pianisty. Nieznane wcześniej środki wyrazu i artystycznej ekspresji idealnie zespoliły się z nowatorskim kształtem formalnym, wytyczając przy okazji zupełnie nowy kierunek w rozwoju XIX-wiecznej pianistyki. Kierunek, który niczym najtrudniejszy, wysokogórski szlak mógł znaleźć jedynie nielicznych naśladowców. Warto by tu wspomnieć osoby F. Lista, J. Brahmsa, E. Griega czy C. Debussego. Ballady Chopina (w kolejności powstania):

• Ballada g-moll op. 23,  wersja ostateczna skomponowana w latach 1834/1835, wydana w 1836r.

• Ballada F-dur op. 38, 1839 r., wydana w roku 1840, dedykowana R. Schumanowi;

• Ballada As-dur op. 47, 1841, wydana w tym samym roku;

• Ballada f-moll op. 52, 1842-43, wydana w roku 1843.

Fryderyk  Chopin, konstruując swoje ballady dokonał rzeczy wprost niebywałej, nadając każdej z nich zupełnie odmienny charakter, zachowując jednocześnie formalny ład. Ten charakterystyczny dla niego szacunek do formy w żadnej mierze nie ograniczył go, pozwalając słuchacza bogactwem ekspresji, pomysłów melodycznych, rozwiązań harmonicznych i fakturalnych.

Wykonanie ballad zostanie poprzedzone czterema mazurkami Karola Szymanowskiego oraz, również czterema Impromptus Franza Schuberta, co jeszcze bardziej ucieszy melomanów rozkochanych w brzmieniu fortepianu

Źródło: filharmonia.olsztyn.pl

 

Telefon
89 527 51 75
Adres
Bartosza Głowackiego 1, 11-041 Olsztyn, Polska

Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Czwartek, 28.03.2024