Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
4
7
11
16
Data : 2018-08-16
17
Data : 2018-08-17
18
Data : 2018-08-18
19
Data : 2018-08-19
25
Data : 2018-08-25
26
Data : 2018-08-26

"wieczór Kolęd" W Filharmonii

Koncerty
Termin: 2016-12-16 19:00

Miejsce: Filharmonia Warmińsko-Mazurska

W dniu 16 grudnia i 17 grudnia 2016 r. w sali koncertowej Filharmonii - tradycyjny „Wieczór Kolęd”.

Kolędowy program zaprezentuje Orkiestra Kameralna Filharmonii wraz Chórem Cantores Varmienses działającym przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Całość zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi wybitny olsztyński chórmistrz, prof. Benedykt Błoński. 

Koncert rozpocznie skomponowana niemal pięćdziesiąt lat temu kantata pt. „Pierwsza kolęda” autorstwa Johna Petersona (1921-2006), w aranżacji orkiestrowej Piotra Zabielskiego. Narratorem w utworze będzie aktorka Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Katarzyna Kropidłowska. A potem zabrzmią już znane wszystkim kolędy i pastorałki, które co roku w grudniowe wieczory dostarczają nam wspomnień, wzruszeń i wiele radości. Usłyszymy je w atrakcyjnych opracowaniach i instrumentacjach na chór i orkiestrę kameralną dokonanych przez: A. Borzyma, T. Flasza, S. Niewiadomskiego, W. Sołtysika, L. Szopińskiego. Z wielu najpiękniejszych polskich i zagranicznych kolęd, w dwa grudniowe wieczory usłyszymy: Wśród nocnej ciszy, Anioł pasterzom mówił, Mizerna cicha, Do szopy, hej pasterze, Adeste Fideles - J. F. Wade, Hej, w dzień Narodzenia!, W dzień Bożego Narodzenia, Gdy śliczna Panna, Jezus Malusieńki, Lulajże Jezuniu, Cicha noc - F. X. Gruber. Z pewnością dyrygent koncertu Benedykt Błoński zaprosi publiczność do wspólnego zaśpiewania jednej z kolęd, bo jak napisał Wojciech Młynarski w pastorałce - „Kolędujmy wszyscy wraz, bo już na to wielki czas”.


Benedykt Błoński – dyrygent

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Bezpośrednio po ukończeniu studiów (1982) wrócił do Olsztyna, gdzie rozpoczął działalność artystyczną i naukową. Od tamtego czasu przez 27 lat – do roku 2009 – pracował również z Chórem im. prof. W. Wawrzyczka, obecnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Z chórem tym brał udział w wielu konkursach i festiwalach, krajowych i zagranicznych, zdobywając szereg najwyższych nagród (I miejsca, złote medale, a także Grand Prix).

Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną został uhonorowany:

Odznaką Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury” (1997); Honorową Odznaką Wojewody Olsztyńskiego „Zasłużony dla Warmii i Mazur” (1997); Złotym Krzyżem Zasługi (2001); Nagrodą indywidualną Prezydenta Miasta Olsztyna (2002); Odznaką Honorową Złotą z Laurem Zarządu Głównego PZChiO; Nagrodami indywidualnymi I i II stopnia Rektora UWM w Olsztynie; Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007); Nagrodą im. Feliksa Nowowiejskiego przyznawaną przez Prezydenta Miasta Olsztyna w dziedzinie sztuk muzycznych (2011), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2012).

W swoim dorobku Benedykt Błoński ma liczne nagrania radiowe i telewizyjne w kraju i za granicą oraz 13 płyt CD:

 • Domenico Cimarosa: Requiem pro defunctis,
 • Od Palestriny do Lennona,
 • Sacrum et profanum,
 • Cicha noc, Silent Night, Stille Nacht,
 • Czasem... (album wokalno-instrumentalny, prawykonanie),
 • Dwupłytowy album: Chwalmy Pana i W śpiewie się radujmy;
 • Gaude Mater Polonia...,
 • Litania Gietrzwałdzka (album wokalno-instrumentalny, prawykonanie),
 • Modlitwa o pokój,
 • Feliks Nowowiejski – Pieśni morskie na chór mieszany a capella op. 42 (nr 1-17 i nr 18-34),
 • Wonderful World…

Prowadził setki koncertów krajowych i zagranicznych (Grecja, Irlandia, Wielka Brytania, Belgia, Francja, Watykan, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Rosja, Meksyk, Argentyna) z muzyką polską i zagraniczną, w tym prawykonania.

Benedykt Błoński od lat współpracuje z chórami zagranicznymi, a także z Filharmonią Warmińsko-Mazurską, dla której przygotowywał i prowadził koncerty oratoryjne. Zasiada w radach artystycznych i jest jurorem licznych konkursów i festiwali chóralnych o zasięgu krajowym oraz międzynarodowym (jak m.in. Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat w Legnicy, Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy, Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. F. Nowowiejskiego w Barczewie, Międzynarodowe Recitale Chóralne „Hora Cantavi” w Suwałkach).

Był dyrektorem artystycznym międzynarodowych warsztatów chóralnych Eurochor 2001, dyrektorem artystycznym Polsko-Niemieckiej Akademii Chóralnej In Terra Pax, członkiem International Choir Olympic Council na lata  2008-2012. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

Wykłada dyrygowanie i metodykę prowadzenia chórów na Podyplomowych Studiach Chórmistrzowskich i Emisji Głosu przy Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest pracownikiem naukowym w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (od roku 2012 – dziekanem Wydziału Sztuki), recenzentem wielu prac doktorskich, habilitacyjnych i na tytuł profesora, promotorem czterech prac doktorskich, członkiem Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na lata 2009-2016.

Od roku 2009 prowadzi Chór „ Cantores Varmienses” przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, z którym już osiągnął znaczące sukcesy (m.in. I miejsce w kat. chórów mieszanych na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Kiten/Primorsko w Bułgarii (2010) i Złote Medale w kategoriach musica sacra i pop music w IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Lloret de Mar – Barcelona (2014). Wśród dzieł wokalno-instrumentalnych, jakie wykonywał, były m.in.: Carmina burana C. Orffa, Requiem d-moll, Msza C-dur „Koronacyjna”W.A. Mozarta, Requiem J. Ruttera (prawykonanie olsztyńskie), Messe modale en septuor J. Alaina (prawykonanie polskie), Missa pro pace, Angelus, Victoria W. Kilara, IX Symfonia L. van Beethovena, Te Deum M.A. Charpentiera, Stabat Mater F. Schuberta, opery: Tosca G. Pucciniego i Traviata G. Verdiego, Jaś i Małgosia E. Humperdincka, Amahl i nocni goście G.C. Menottiego oraz operetki: Księżniczka czardasza I. Kálmána, Zemsta nietoperza J. Straussa.

W roku 1999, mając 42 lata, otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych.

Chór „Cantores Varmienses” przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Chór powstał w październiku 2009 r. Stworzenie zespołu oraz jego prowadzenie powierzono
prof. Benedyktowi Błońskiemu.

Chór w 2016 roku przyjął nazwę: „Chór Cantores Varmienses” przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Inauguracyjny koncert odbył się 19 grudnia 2009 r. w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Chór z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii zaprezentował publiczności olsztyńskiej kolędy i pastorałki polskie.

Podczas sześcioletniej działalności Chór wykonał dziesiątki koncertów z programem wokalno-instrumentalnym oraz a cappella, zawsze zbierając pochlebne recenzje krytyki w kraju i za granicą. Wystąpił m.in. kilkakrotnie w Kaliningradzie, w Grodnie (Białoruś), w Kłajpedzie i Wilnie (Litwa), w Barcelonie (Hiszpania), a także w Primorsku i Kiten (Bułgaria), gdzie zdobył I miejsce na Balkan Folk Festival 2010 w kategorii chórów mieszanych oraz na IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Lloret de Mar – Barcelona 2014, gdzie zdobył Złote Medale w kategoriach musica sacra i pop music.

Chór aktywnie uczestniczy w ważnych rocznicach i wydarzeniach, takich jak dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina, setna rocznica skomponowania przez Feliksa Nowowiejskiego pieśni „Rota”, rocznice śmierci papieża Jana Pawła II, koncerty w hołdzie ofiarom Katynia, Sybiru i katastrofy pod Smoleńskiem. Rokrocznie występuje w koncertach charytatywnych, pomagając zbierać fundusze na wakacje dla dzieci z najuboższych rodzin.

Wielkim i niezapomnianym dla chórzystów wydarzeniem artystycznym był koncert Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego pod batutą twórcy dzieła, z udziałem największych polskich solistów (17 grudnia 2010), a także wykonanie IX Symfonii L. van Beethovena i Angelus W. Kilara pod dyrekcją Antoniego Wita (6 czerwca 2014).

W repertuarze Chór posiada m.in.: Carmina burana C. Orffa, Requiem d-moll, Mszę C-dur „Koronacyjną” W.A. Mozarta, Requiem J. Ruttera (prawykonanie olsztyńskie), Messe modale en septuor J. Alaina (prawykonanie polskie), Missa pro pace, Angelus, Victoria W. Kilara, IX Symfonię L.van Beethovena, Te Deum M.A. Charpentiera, Stabat Mater F. Schuberta, opery: Tosca G. Pucciniego i Traviata G. Verdiego, Jaś i Małgosia E. Humperdincka, Amahl i nocni goście G.C. Menottiego oraz operetki: Księżniczkę czardasza
I. Kálmána, Zemstę nietoperza J. Straussa.

Chór nieustannie się rozwija. Atrakcyjny repertuar a cappella (utwory od muzyki dawnej do czasów współczesnych, standardy muzyki rozrywkowej, artystyczne opracowania polskich i zagranicznych pieśni ludowych, polskie i zagraniczne kolędy i pastorałki) oraz wokalno-instrumentalny o wysokim stopniu trudności w profesjonalnym wykonaniu stanowi o pozycji zespołu w lokalnym i krajowym środowisku muzycznym.


Źródło: filharmonia.olsztyn.pl

 

Telefon
89 527 51 75
Adres
Bartosza Głowackiego 1, 11-041 Olsztyn, Polska

 

Mapa


Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Website: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Poniedziałek, 20.08.2018