Koncert Jubileuszowy

Koncerty
Termin: piątek, 11 marca 18:00

Miejsce: Filharmonia Warmińsko-Mazurska

Uroczysty koncert jubileuszowy z okazji 70-lecia Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego

Piotr Sułkowski – dyrygent
Kate Liu (USA) – fortepian
III nagroda i brązowy medal na XVII Konkursie
Chopinowskim (Warszawa 2015); nagroda pozaregulaminowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

W programie:

Feliks Nowowiejski – Rota
Feliks Nowowiejski – Uwertura Legenda Bałtyku op. 28 

Katarzyna Brochocka – Constellatio Allenstenium
(Gwiazdozbiór Olsztyn). Utwór zamówiony na jubileusz 70-lecia
Filharmonii Warmińsko-MazurskiejPRAWYKONANIE
I. Crepusculum. Primum Stellarum(z łac. Zmierzch. Pierwsze gwiazdy)
II. Ursa Minor(z łac. Mała Niedźwiedzica)
III. Draco (z łac. Smok)
IV. Cepheus (z łac. Cefeusz)
V. Cassiopeia (z łac. Kasjopea)
VI. Camelopardalis (z łac. Żyrafa)
VII. Ursa Maior (z łac. Wielka Niedźwiedzica)
VIII. Aurora (z łac. Świt) 

Feliks Nowowiejski – Marsz pretorianów z oratorium Quo vadis
Fryderyk Chopin – I Koncert fortepianowy e-moll op. 11

Kate Liu – fortepian

Zajęła III miejsce w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 roku, otrzymując brązowy medal. Artystka otrzymała również nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Przez komentatorów konkursu została okrzyknięta objawieniem tegorocznej edycji.

Urodziła się w 1994 roku w Singapurze.  Na fortepianie zaczęła grać w wieku czterech lat. Mając osiem lat przeniosła się z rodziną do USA. W latach 2007 i 2008 wygrała w Illinois konkurs dla juniorów organizowany przez Stowarzyszenie Nauczycieli Muzyki oraz Chicago Steinway Competition. W 2008 roku otrzymała drugą nagrodę na konkursie International Institute for Young Musicians. W październiku 2009 roku wygrała Junior Division of the Louisiana International Piano Competition w Luizjanie, a w roku 2010 – V Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Nowym Jorku, otrzymując również nagrodę za najlepsze wykonanie utworu współczesnego. W kolejnych latach otrzymała trzecie nagrody na konkursach Thomas and Evon Cooper International Piano Competition w Cleveland (2011) i Eastman Young Artist International Piano Competition w Rochester (2012).

Była stypendystką w Music Institute of Chicago, gdzie studiowała u Alana Chow i Emilia Del Rosario, oraz dwukrotną stypendystką Amerykańskiej Fundacji Chopina (2011 i 2012). Od jesieni 2012 roku Kate Liu studiuje w klasie Roberta McDonalda w Curtis Institute of Music w Filadelfii.

Artystka wystąpiła w serii koncertowej Young Steinway Concert Series (2007), w programie Chicago Tonight sieci WTTW (2008). W listopadzie 2008 w Chicago Symphony Center dwukrotnie zagrała ze światowej sławy pianistą Lang Langiem Fantazję f-moll Schuberta na cztery ręce. Uczestniczyła również w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Lang Langa. W kolejnych latach koncertowała na wschodnim wybrzeżu m.in. w Weil Hall, Carnegie Hall w Nowym Jorku i w Kennedy Center w Waszyngtonie D.C. ze Skokie Symphony Orchestra w Illinois, a w Nowym Jorku w Temple Emanu-El, w the Park Avenue Christian Church, w Bohemian Club i w the Ossining Public Library. W lipcu 2010 roku wykonała III Koncert Prokofiewa z Cleveland Orchestra jako finalistka konkursu Thomas and Evon Cooper International Competition. W bieżącym sezonie koncertowała w USA oraz odbyła tournée koncertowe z warszawską Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Japonii i w Korei Południowej.

W 2011 roku po jej recitalu w Washington D.C. recenzent The Washington Post napisał: „artystka potwierdziła, że jej talent rozkwita, a dojrzałość muzyczna przewyższa interpretacje rówieśników. Jest pianistką, dla której warto wyjść z domu i iść na jej koncert". 

Piotr Sułkowski

Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Posiada ogromne doświadczenie operowe, zdobyte w czasie wieloletniej pracy dyrygenta – a w latach 2006-07 dyrektora artystycznego – w Operze Krakowskiej, oraz w Opera Wildwood Festival AR (USA), którego był dyrektorem muzycznym. Przygotował wiele premier operowych, w tym kilka prawykonań. Między innymi w 2007 r., podczas Festiwalu Muzyki Polskiej, w ramach obchodów Roku Szymanowskiego we współpracy z PWM, dokonał światowego prawykonania nieznanej operetki Karola Szymanowskiego Loteria na mężów, czyli narzeczony nr 69. Zrealizowany przez Piotra Sułkowskiego w 2004 r. w Krakowie Gwałt na Lukrecji Benjamina Brittena został uznany na Bydgoskim Festiwalu Operowym za najlepszy spektakl roku. Współtwórca Krakowskiej Opery Kameralnej, z którą zrealizował kilka produkcji. W latach 2008-09 pracował jako zastępca dyrektora Chóru Polskiego Radia w Krakowie. Od roku 2009 do 2011 był kierownikiem muzycznym Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Od roku 2008 do 2014 był pierwszym gościnnym dyrygentem Signature Symphony Orchestra w Tulsa (USA).

Współpracuje z wieloma orkiestrami, a także zajmuje się pracą dydaktyczną, zarówno w Akademii Muzycznej w Krakowie, jak i w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasę dyrygentury. Od 1993 r. dyrygent orkiestry POSM im. Chopina w Krakowie, z którą we Francji realizował programy edukacyjne dla młodzieży. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Barbakan, odbywającego się w okresie letnim w Krakowie.
W 2008 r., w ramach Festiwalu Rozstaje poprowadził jubileuszowy koncert na Rynku Głównym w Krakowie ze światowej sławy solistą – Gheorgem Zamfirem. W 2010 r. koncertem w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie zainaugurował działalność Fundacji Panteon Narodowy. Zrealizował nagranie z muzyką Bartosza Chajdeckiego do serialu historycznego Czas honoru.

W 2010 r. w Pampelunie (Hiszpania), na zaproszenie Coro Premier Ensemble de la A.G.A.O, z okazji 20-letniego jubileuszu tego zespołu, przygotował wraz z Orquesta Sinfonica de Navarra premierę Carmen Bizeta. W 2010 r., wraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej zrealizował międzynarodowy projekt operowy Fidelio – ofiarom holokaustu  na podstawie opery Beethovena, a przedstawione w kilku miastach w Polsce spektakle uzyskały bardzo dobre recenzje m.in. w prestiżowym, angielskim czasopiśmie Opera. W 2011 r. z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej odbył podróż koncertową do Hiszpanii, gdzie w Bilbao i w Pampelunie pod jego kierownictwem przygotowano spektakle Toski Pucciniego. Rok później z tą samą orkiestrą oraz solistą Eduardem Kunzem zainaugurował w Filharmonii Narodowej w Warszawie cykl „Wielkie koncerty fortepianowe”. W 2011 r. uzyskał tytuł doktora, a w 2015 doktora habilitowanego sztuki muzycznej.

W 2012 r. został powołany przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do Rady Programowej Radia Olsztyn. Wraz z orkiestrą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyna za rok 2012: Statuetkę św. Jakuba w dziedzinie kultury za widowisko taneczno-muzyczne wg Dziadka do orzechów Czajkowskiego. W 2013 r. Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu, za działalność artystyczną i popularyzowanie muzyki klasycznej wśród mieszkańców regionu Warmii i Mazur, przyznał Piotrowi Sułkowskiemu tytuł i statuetkę Osobowość Warmii i Mazur w kategorii kultura. Od 2014 jest wiceprzewodniczącym Zarządu Zrzeszenia Filharmonii Polskich. W 2014 r. prowadzona przez Piotra Sułkowskiego Filharmonia Warmińsko-Mazurska otrzymała Laur Najlepszym z najlepszych za sukcesy i osiągnięcia na skalę ogólnopolską i międzynarodową – za promocję Warmii i Mazur w 2013 r. W 2014 r. Piotr Sułkowski został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2015 roku za „twórcze osiągnięcia w dziedzinie kultury Warmii i Mazur” otrzymał nagrodę Wojewody Warmińsko-Mazurskiego: statuetkę Pegaza.

Źródło: filharmonia.olsztyn.pl

 

Telefon
89 527 51 75
Adres
Bartosza Głowackiego 1, 11-041 Olsztyn, Polska

Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Czwartek, 28.03.2024