Warsztaty Kreatywnego Pisania Rozpisz Się

Warsztaty
Termin: 2015-11-22 11:00

Miejsce: Kamienica Naujacka MOK

Zapraszamy na zajęcia, które rozbudzą w uczestnikach twórcze myślenie, rozwiną wiedzę, umiejętności poprawnego i kreatywnego pisania, tekstów różnego rodzaju.

„Sztuka kreatywnego pisania” (prowadzenie: Jacek Sobota)
Celem warsztatu jest pobudzenie twórczego myślenia oraz rozwinięcie wiedzy i umiejętności poprawnego i kreatywnego pisania. Treścią warsztatu jest przedstawienie najistotniejszych informacji na temat podstawowych form pisarskich (opisu, opowiadania, charakterystyki, streszczenia) oraz sposobów redagowania sprawozdań, felietonów, recenzji, esejów i prac dyplomowych. Podczas warsztatu uczestnicy opracowują „strategie grafomanów” – czyli zestaw kanonicznych antyzasad, których w żadnym razie nie należy przestrzegać.

Jacek Sobota – absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Pracownik naukowy w Instytucie Filozofii UWM w Olsztynie. Pisarz i autor opowiadań fantastycznych. Debiutował w roku 1990 na łamach miesięcznika „Nowa Fantastyka”. Autor wielu, publikowanych głównie w prasie, opowiadań oraz cyklu publikowanego na łamach „Nowej Fantastyki” felietonów z cyklu „Wyznania idioty”. Pisze również teksty krytyczne i publicystyczne.

„Porządek myśli” (prowadzenie: Jarosław Strzelecki)
Celem warsztatu jest wprowadzenie w metody i techniki kreatywnego myślenia. Zaś treścią jest przedstawienie zasad poprawnego myślenia, wyjaśnienie relacji między językiem, światem i umysłem, a także wyjaśnienie zależności między wyobraźnią a pamięcią. Uczestnicy poznają podstawowe metody kreatywnego myślenia, takie jak „burza mózgu” czy „mapowania myśli”. Uczestnicy będą również ćwiczyli m.in. wykorzystanie wyobraźni w zapamiętywaniu informacji oraz tworzenie własnych map myśli.

Jarosław Strzelecki – absolwent UMCS w Lublinie, doktor nauk filozoficznych w zakresie filozofii. Pracownik naukowy pracujący w Instytucie Filozofii UWM w Olsztynie. Autor wielu publikacji naukowych z zakresu logiki, filozofii informacji, filozofii języka oraz filozofii procesu. Popularyzator filozofii, miłośnik żeglowania, górskich wędrówek, leśnych spacerów i jazdy na rowerze. Uwielbia dobrą muzykę elektroniczną, filmy bardziej science niż fiction. Nie zapomina również o książkach fantasy.

„Storytelling” (prowadzenie: Lidia Gąsowska)
Celem warsztatu jest przedstawienie zasady „storytellingu” jako fundamentu kreatywnego pisania. Jego treścią jest prezentacja zasady kreowania „dobrej opowieści” oraz przedstawienie narzędzi służących jej tworzeniu. Uczestnicy dowiedzą się, jaka jest rola stereotypów w konstruowaniu postaci opowieści, czym są tzw. „kamienie milowe” oraz na czym polega metoda „płatka śniegu”. Podczas warsztatu uczestnicy praktycznie nauczą się, jak komunikatywnie, oryginalnie i przekonująco stworzyć własną „dobrą opowieść”.

Lidia Gąsowska – absolwentka Instytutu Filologii Polskiej UWM w Olsztynie, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, literatury i kultury popularnej XX wieku. Interesuje się nowymi sposobami uczestnictwa w kulturze, fantastyką i jej powiązaniami ze zjawiskami społecznymi i kulturowymi oraz metodyką nauczania języka polskiego. Autorka kilkunastu artykułów w czasopismach i tomach zbiorowych, współredaktorka książek: „Mody w literaturze i kulturze popularnej” (2011) i „Tropy literatury i kultury popularnej” (2014). Prowadziła wykłady, odczyty i warsztaty związane z kreatywnym pisaniem, literaturą fantasy i kulturą Internetu.

Czas trwania: 8 godz. (dwa dni 21-22 listopada)

Opłata wysokości 100 zł (dwa dni):
Informacja Kulturalna MOK ul. Dąbrowszczaków 3 (pn.-pt., 11.00-17.00)
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: MOK

 

Telefon
89 522 13 72 (centrala), 89 522 13 70 (Informacja kulturalna)
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres
Dąbrowszczaków 3, 11-041 Olsztyn, Polska

 

Mapa


 

Terminy


  • 2015-11-22 11:00

Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Website: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.