„Życie Na Kredycie” - W Dkf "za"

Filmy
Termin: 2015-11-26 19:00

Miejsce: CEiIK

DKF „ZA” zaprasza na film „Życie na kredycie”, który jest islandzkim kandydatem do Oscara roku 2015.

Trzy historie, zaplecione w misterny warkocz, opowiadane wyrywkowo, choć spójnie, stanowią fundament opowieści islandzkiego reżysera Baldwina Z.

Eik to 24-letnia przedszkolanka. Pod przykrywką pracy jako kelnerka często służy swoimi wdziękami tym  wszystkim, którzy miłość definiują wyłącznie w kategoriach naskórka i waluty.

Mori to mocno zużyty okaz wielgachnego samca, który bardziej przypomina niedźwiedzia niż  człowieka, głównie z powodu bujnego zarostu. Jest pisarzem i poetą. Powiedzenie, że dzień zaczyna od alkoholu byłoby o tyle nieprawdziwe, że Thormurdur Thorlacius (tak się przedstawia nieznajomym) po prostu nie kończy pić od bardzo dawna. Zachowuje - o ile to w ogóle możliwe - przytomność umysłu, lotność skojarzeń i sprawną wyszukiwarkę słów raczej niespotykanych w mowie potocznej. Jest szarmancki, uprzejmy, dowcipny, czasem cyniczny i uszczypliwy. 

Solvi to młody karierowicz, od niedawna pracuje w jednym z banków na 16. piętrze... Nosi się schludnie, w pracy trzyma się raczej formalnej etykiety, jest zdolny i efektywny w tym co robi (analizy ryzyka inwestycyjnego). Ma u boku ładną żonę i śliczną  córeczkę, dom z IKEI, samochód z zapasowym kompletem opon. A przede wszystkim ambicję zdobywcy współczesnego wolnorynkowego świata, gdzie liczy się informacja i wydajność, know-howy i skillsy, niemieszanie zasad moralnych do robienia interesów.

Te trzy postaci spotkają się na życiowym rondzie. Zrobią wspólnie kilka kółek, szukając najbardziej odpowiedniego zjazdu. 

Baldwin Z, jeden z wyróżniających się współczesnych twórców islandzkich, poświęcił w filmie wiele uwagi drogom prowadzącym do tego spotkania. Towarzystwo dyskretnej, nastrojowej oryginalnej ścieżki dźwiękowej znakomicie komponuje się z opowieścią o tym, co w życiu jest najważniejsze.

Nagrody:
Nagrody  EDDA  '2015
za reżyserię, scenariusz, rolę męską, rolę kobiecą, montaż, 
zdjęcia, muzykę, kostiumy, charakteryzację, dźwięk
Nagroda specjalna
na MFF w Zurychu '2014

Seans odbędzie się w kameralnej sali filmowej (nr 48, pierwsze piętro) o godz.19.00 w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, przy ul. Parkowej 1.

reż.: Baldvin Z
scen.: Baldvin Z, BirgirSteinarsson
zdj.: Jóhann Máni Jóhannsson
muz.: Ólafur Arnalds
prod.: Islandia 2014 (130 min)

Wykorzystano materiały dystrybutora.


Źródło: CEiIK

 

Telefon
89 513 17 36 lub 693 94 30 74
Strona WWW
Adres
Parkowa 1, 11-041 Olsztyn, Polska

 

Mapa


Wspierane przez iCagenda

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Website: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.