Czerwony pająk

Nie jest to na pewno film o świetnie prowadzonym śledztwie jak sugeruje oficjalny zwiastun. Jeżeli liczycie na to, że zobaczycie tam fabułę kryminalną opowiadającą historię psychopaty to też będziecie usatysfakcjonowani tylko częściowo.

Reżyser opowiada historię młodego, inteligentnego chłopaka, który dorasta w peerelowskiej Polsce w latach 60 – tych. Nie wystarcza mu wyraźnie posiadanie najwyższych zaszczytów sportowych – bo jest najlepszy tylko w Krakowie, jak opowiada dziennikarce. Nie fascynuje go też rodzina – taka jak wiele innych w tamtych czasach. Chłopak ma bystry umysł obserwatora i sam szuka mordercy grasującego w mieście. Po co to robi? Dlaczego kiedy mu się to udaje nie dzieli się swoim odkryciem z milicją? Ma inny cel – trochę chyba wydumany i może lekko naciągany, ale możliwy do tego, aby rozbłysnąć w głowie młodego mężczyzny mieszkającego w szarym, ponurym miejscu.

Marcin Koszałka – co trzeba mu przyznać – świetnie oddał nastrój tamtych czasów, które same w sobie były smutne i bez kolorów. Kiedy w takich czasach zaczyna grasować morderca - dla jednych będzie to kolejny powód do załamania, a dla innych szansa na swojego rodzaju podziw i sławę.

jar

Czerwony pająk, rok produkcji: 2015

reżyseria: Marcin Koszałka
scenariusz: Marcin Koszałka Łukasz M. Maciejewski

Obsada:

Karol Kremer: Filip Pławiak
Weterynarz: Adam Woronowicz
Danka: Julia Kijowska
Porucznik Florek: Wojciech Zieliński
Matka Karola: Małgorzata Foremniak
Ojciec Karola: Marek Kalita
Kat: Przemysław Bluszcz