Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
3
5
Data : Sobota, 5 styczeń
11
Data : Piątek, 11 styczeń
12
Data : Sobota, 12 styczeń
13
Data : Niedziela, 13 styczeń
17
Data : Czwartek, 17 styczeń
18
Data : Piątek, 18 styczeń
19
Data : Sobota, 19 styczeń
20
Data : Niedziela, 20 styczeń
22
Data : Wtorek, 22 styczeń
24
Data : Czwartek, 24 styczeń
26
Data : Sobota, 26 styczeń
31
Data : Czwartek, 31 styczeń

Mamy lata 60-te, Student Eddie (Stephen Hawking), student astronomii i kosmologii na Uniwersytecie w Cambridge ma ambicje znalezienia "prostego, eleganckiego wytłumaczenia" wszechświata. Eddiemu przychodzi praca naukowa z łatwością ale wyłącznie intelektualną. Boryka się jednak ze zdiagnozowaną w młodym wieku nieuleczalną chorobą. Jego umysł działa idealnie, ciało odmawia posłuszeństwa.
Student poznaje mądrą i piękną studentkę nauk humanistycznych. Kobieta stoi od tej pory u jego boku, wspiera go i nigdy nie traci nadziei, którą odebrali lekarze.
Naukowiec pisze doktorat, który w odważny sposób próbuje uporządkować stworzenie wszechświata. Pozostaje na uczelni i jego genialny umysł, mimo sprzeciwu części naukowego świata dąży do stworzenia jednego eleganckiego równania tłumaczącego wszystko.

Eddie Redmayne, No cóż, już się mówi o roli oskarowej i to nie przesada. Obaj panowie poznali się po ukończeniu prac nad filmem.

Uważam, ze rola kobieca nie mniej zasługuje na uwagę. Felicity Jones, która wciela się w rolę żony bohatera wciąga nas w rozterki i emocje partnera osoby nieuleczalnie chorej, której to trzeba poświęcić się bez reszty.

Po obejrzeniu filmu mam ochotę ponownie sięgnąć do książek Hawkinga, szczególnie polecam "Jeszcze krótszą historię czasu".

Myślę sobie też, że nie mamy prawa do czucia się nieszczęśliwymi przy okazji drobnych przeciwności losu. To czego dokonał Stephen udowadnia, że umysł ludzki jest potężny i warto walczyć o swoje marzenia.

Serdecznie polecam.

Agnieszka Kobs

Gatunek: Dramat Biograficzny
Czas trwania: 123 min. Od lat: 15 Produkcja: Wlk. Brytania [2014]
Reżyseria: James Marsh
Scenariusz: Anthony McCarten
Obsada: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Charlie Cox, Emily Watson, Simon McBurney, David Thewlis, Maxine Peake, Harry Lloyd

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Telefon: 504 707 227
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Czwartek, 17.01.2019