Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

W niedzielny wieczór, 6 października, tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike została Joanna Bator. Nagrodzona książka - "Ciemno, prawie noc" (W.A.B.) - to mroczna opowieść o Wałbrzychu – horror, kryminał, powieść psychologiczna... trudno byłoby ją zaszufladkować, a też zdaje się, że nie ma po co. Wystarczy powiedzieć, że jest to świetna proza, która daje do myślenia.

Na kartach powieści koszmary dzieciństwa bohaterki – Alicji Tabor (tu ciekawostka, nazwisko bohaterka przejeła w pewnien sposób po autorce, ponieważ, jak sama Joanna Bator zdradziła, jest to słowo, którym uparcie komputerowy słownik zastepował jej własne nazwisko) – splatają się z dramatycznymi zdarzeniami czasu wojny i nie tylko.

W powieści autorka snuje wielowątkową historię, złożona i tajemniczą. Zwodzi czytelnika, sprytnie kieruje jego myśli w inne rejony fabuły i nie wypuszcza kontroli z rąk nawet na chwilę. Bohaterka powieści, Alicja, jest dziennikarką i początkowo chce po prostu zrobić materiał. Pokazać społeczeństwo, opisać co nieco. Wcale nie zamierza wchodzić w rolę detektywa. Jednak sprawa zaginięć dzieci coraz bardziej ją wciąga i krok po kroku zmienia się jej postawa i cele, które jej przyświecają.

A to dopiero początek... wierzchołek literackiej góry lodowej z tajemnicą wałbrzyskiego Zamku Książ oraz Marii von Pless w tle. Króluje w powieści świat nocy. Warto poczuć ten dreszcz, by docenić oddech ulgi, jaki złapać można, gdy puści nas już ze swoich szponów ta wciągająca pułapka wątków i tajemnic.

W tym roku poza "Ciemno, prawie noc" w finałowej siódemce znalazły się książki:

  • "Noc żywych Żydów" Igora Ostachowicza
  • "Morfina" Szczepana Twardocha
  • "Patrz na mnie Klaro" Kai Malanowskiej
  • "Mokradełko" Katarzyny Surmiak-Domańskiej
  • "Bach for my baby" Justyny Bargielskiej (tomik wierszy)
  • „Przygody na bezludnej wyspie" Macieja Sieńczyka (komiks )


W tym roku Nike została przyznana po raz 17.

Fundatorami Nagrody Literackiej Nike są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Website: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Piątek, 19.01.2018