Coś niesamowitego!! 25 kwietnia o godzinie 19 zostałem zaproszony do Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, która dla mnie pozostanie Olsztyńską, na koncert. Zgodnie z hasłem – cierpienie uszlachetnia, postanowiłem wykorzystać okazję do zwiedzenia nowego budynku wyżej wspomnianej. Z zewnątrz wygląda okazale, lokalizacja podwórkowa trochę zabiera z uroku.

Po wejściu do holu zapachniało dramatem, zobaczyłem program miał to być koncert odbywający się w ramach III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Mławie, organizator Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Andrzeja Krzanowskiego, zaś współorganizator nasza Olsztyńska Filharmonia. Wizje i omamy słuchowe jęków i zwodzenia stanęły napłynęły mi do głowy. Zrozumiałem, że młodzież akademicka i licealna dokona zemsty na rodzicach i dziadkach za zbyt niskie kieszonkowe i przymus nauki w szkole muzycznej. Ale czemu ja, nie miałem przecież z tym nic wspólnego? Za co ta kara?

No i zaczęło się, orkiestra filharmoników Olsztyńskich w szerokim składzie- czyli grubo, wychodzi młodzieniec i zaczyna śpiewać, no niby tak sobie. Ale co to za śpiew? Rewelacja, następnie niewiasta zasuwa arię Zosi z opery Stanisława Moniuszki „Flis” – Okropny ten poranek- (zgadzam się z tą opinią o większości poranków weekendowych) w ogóle się nie myli, śpiew na maksa, co za kreacja? Powaliła mnie. Kolejny młodzieniec i popłynęła aria Leńskiego z opery Eugeniusz Oniegin - P. Czajkowskiego– Kuda, kuda…. (pomyślałem, że warto to zaśpiewać Władimirowi Putinowi w kontekście Ukrainy) i wyobraźcie sobie tę arię śpiewano jeszcze później trzykrotnie. Już po drugim wykonaniu wyczuwałem niuanse interpretacji, po czwartym mogę zasiadać w jury. Z Mozarta przeszło na Pucciniego, Verdiego, przepleciono Moniuszką. Słowem jakbym zobaczył i usłyszał 7 oper z ich najsłynniejszymi ariami, pomimo braku kostiumów gra aktorska była różnorodna, emocje i gra ciała na piątkę. Podobało mi się bardzo, według dyrygenta Piotra Sułkowskiego poziom wysoki i równy. Brawa dla niego i orkiestry, taki Czajkowski nie należy do łatwych w wykonaniu i to cztery razy. Byłem urzeczony, dla mnie była to niesamowita przygoda z operą i zaskoczenie tak profesjonalnym podejściem młodzieży. Wszystkie telewizyjne konkursy w stylu Masz talent nie umywają się do tych młodych śpiewaków i śpiewaczek.

Polecam w ciemno każdy tego typu konkurs.

Ponury Żniwiarz

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Website: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.