Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie "AMADEUSZ"

przekład: Kazimierz Piotrowski, reżyseria: Giovanny Castellanos, scenografia: Magdalena Gajewska, opracowanie muzyczne: Maria Rumińska

Wolfgang Amadeusz Mozart (Dawid Dziarkowski -gościnnie) słynny austriacki kompozytor i wirtuoz trafia na dwór wiedeński. Wyprzedza swoją epokę stąd na dworze ma więcej wrogów niż przyjaciół. Głośno krytykuje zastaną muzyczną rzeczywistość. Nie interesują go dworskie konwenanse. Żyje ponad stan i szybko popada w tarapaty finansowe. Tworzy muzyczne przeboje tamtych czasów umiera jednak w biedzie.

Czarnym charakterem sceny okazuje się, wielbiący jego muzyczny geniusz Antonio Sallieri (Maciej Mydlak, nie ukrywam, mój ulubiony olsztyński aktor). Za wszelką cenę, chce aby Amadeusz wraz ze swoją cudowną muzyką opuścił dwór. Knuje, mąci a na koniec ...... tego nie mogę zdradzić.

Gra aktorska baz zarzutów, jak zwykle na deskach naszego teatru. Co do reżyserii, nie jest to moja ulubiona reżyseria, delikatnie mówiąc. Rozumiem, że sztuka wymagała powagi ale widywałam już lepsze w Olsztynie.

P.S. Ciekawy pomysł na postać miał Marcin Tyrlik, zagrał Barona Gottfried van Swieten, dyrektora Cesarskiej Biblioteki. Subtelny żart z tej postaci spowodował, że widzowie mieli powód do uśmiechów.


Agnieszka Kobs

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Website: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.