Aż korci, żeby zdradzić wszystkie sekrety, jakie kryje spektakl „Układ”. Muszę się powstrzymywać, żeby nie wypaplać tego, czego dowiedziałam się tam o ludziach. A właściwie o człowieku. I o chwiejnych tego człowieka „wygibasach” w sznurkach układów, układzików, układzisk i układusiów.

Gdyby Elia Kazan w ten sam sposób namalował portret każdego z nas tak, jak stworzył postać Eddie'go - tu w roli głównej Maciek Mydlak - wszyscy, nawet ci najszczersi, zobaczyliby w sobie choć nutę hipokryzji.

Ze strony scenograficznej zadbano w „Układzie” o najmniejszy szczegół. Spektakl ogląda się jak czarno-biały...film. Ale cała opowieść wcale nie jest taka dwukolorowa. Skoro życie pisze często bardzo barwne scenariusze, tak stało się i tym razem. Jest wszystko, czego wygłodniała widownia może sobie zażyczyć. Seks, litość, miłość, przemoc, seks, pieniądze, intryga seks...i można by jeszcze długo.

I mówi się tam nie tylko o związkach, przede wszystkim o metamorfozach, jakie mogą zajść w człowieku. Zaprezentowano wszystkie najważniejsze etapy życia: młodość, kiedy chłoniemy doświadczenie z ideałów, druga młodość, kiedy walczymy o „godziwe życie” (sic!) i trzecią młodość, kiedy oblepieni jesteśmy nawykami, przesądami i myślą o końcu.

À propos końca...sporo tu nihilizmu. Wszyscy bohaterowie tej historii szamocząc się w niejednym tytułowym układzie ocierają się o myśl, że niewiele z tego, co istnieje, ma jakiś trwały sens. Czy mówi się w tej sztuce o przysłowiowym światełku w tunelu? Tej tajemnicy też Wam nie zdradzę. Sami ją sobie zdradźcie.

Patrycja

Spektakl w Teatrze im. Stefana Jaracza „UKŁAD”

przekład i adaptacja: Radosław Paczocha
reżyseria: Gabriel Gietzky
scenografia: Maria Kanigowska-Belcar
ruch sceniczny: Witold Jurewicz
obsada:
EDDIE – Maciej Mydlak
FLORENCE – Ewa Pałuska
GWEN – Aleksandra Kolan
ELLEN – Agnieszka Giza
OJCIEC – Marian Czarkowski
KOLEGA / CHARLES / LEKARZ / KSIĄDZ / DOKTOR LEIBMANN – Dominik Jakubczak

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Website: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.