Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
Data : 2018-07-01

Dnia 26 kwietnia wybrałem się z osobą towarzyszącą do Teatru im. Stefana Jaracza na komedię "Damy i huzary" Aleksandra Fredry, w reżyserii Julii Wernio. Pod teatr zjeżdżały autobusy z gośćmi z innych miast, mimo, że premiera odbyła się pół roku temu, podczas uroczystego otwarcia odnowionej siedziby Teatru Jaracza. Eklektyczna scenografia stworzona przez Elżbietę Wernio  pozwoliła na umieszczenie akcji w uniwersalnej czasowo przestrzeni a obrotowa scena pozwalała na płynną zmnianę tempa dramatu. Różnorodność postaci, dobitnie akcentowana przez charyzmatycznych aktorów w zabawny sposób weryfikowała schematyczność damsko-męskich relacji. Szczególnie biegli w wywoływaniu uśmiechów okazali się Pani Orgonowa (Joanna Fertacz), Major (Artur Steranko) i Rotmistrz (Cezary Ilczyna). Głównymi wartościami jakimi motywowane są postacie to rozum, raz za razem zatracany przez męskich bohaterów, wytrwałość i władza, którymi kierują się kobiety oraz oczywiście miłość, tą, kierują się młodzi "zakazani kochankowie". Jak sama reżyserka wskazuje inspiracje podczas tworzenia adaptacji czerpała z życia codziennego, które jak wiemy jest sceną nierzadko absurdalnych scen z pogranicza damsko-męskiego świata. Plejada humoru w spektaktlu zaspokoi najprostrzego, jak i wykwintnego odbiorcę. Salwy śmiechu widzów były spontaniczne, który wraz a rozwojem akcji słyszany był coraz częściej. Czas spędzony w teatrze upłynął niezauważalnie, a zdarzenia ze sceny do tej pory sprawiają, że pojawia się delikatny uśmiech na mej twarzy.

Robert Klucznik

 

CoGdzieKiedy,
Olsztyn,
Warmińsko-Mazurskie
Polska

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Website: www.cogdziekiedy.olsztyn.pl

O Nas

Portal informacyjny miasta Olsztyna. Znajdziesz tutaj informacje o spektaklach, filmach, koncertach, wystawach i wielu innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście.

W zasadzie nie zajmujemy się polityką, ani codziennymi informacjami skandalizującymi. Jednak czasem możemy zrobic odstępstwo od tej reguły.

Piątek, 20.07.2018